Papryka (Capsicum annuum L.) jest rośliną jednoroczną z rodziny psiankowatych. Posiada jadalne owoce, z których nie spożywa się nasion oraz łożyska. W zależności od odmiany owoce te mogą mieć różny kształt i kolor.
Papryka zawiera więcej witaminy C niż cytryna. Jest bogata również w witaminę A, E oraz witaminy z grupy B. Zawiera także cukry, sole mineralne, tiaminy, ryboflawiny. Spośród związków mineralnych najwięcej w papryce jest potasu, w 100 g owocu znajdziemy około 255 mg tego pierwiastka. Ostre papryki zawierają kapsaicynę, która daje piekący smak, działanie rozgrzewające i przeciwbólowe.
Odmiany papryk
- Bronowicka – papryka ostra, średnio wczesna, bardzo plenna. Dojrzałe owoce są czerwone, mają stożkowaty, wydłużony kształt.
- Poznańska Słodka – jak sama nazwa wskazuje, jest to papryka słodka, wczesna. Owoce mają średnią wielkość, są wydłużone. Niedojrzałe papryki mają jasnozielony kolor, natomiast dojrzałe są czerwone.
- Shumenski Ratund – wczesna, plenna odmiana papryki słodkiej. Jej owoce są kuliste, lekko spłaszczone. Mają kolor zielony, a gdy są już w pełni dojrzałe, wówczas mają zmieniają barwę na zielono-czerwoną.
Uprawa papryk
Papryki najlepiej udają się podczas suchego i ciepłego lata. Optymalna temperatura wzrostu dla nich to 21ºC – 27ºC w ciągu dnia. W nocy z kolei temperatura nie powinna spadać poniżej 16 ºC. Papryki wysadza się do gruntu pod koniec maja lub na początku czerwca. Najlepiej będą rosły na żyznej, próchnicznej glebie, na stanowisku słonecznym. Sadzi się je w rozstawie 40 x 40 cm lub 50 x 60 cm. Nie powinno się ich sadzić w miejscu po roślinach psiankowatych. Ponieważ papryka wymaga dużej wilgotności, zaleca się ściółkowanie, które pomoże jej na dłużej zatrzymać wilgotność w glebie.
Do ściółkowania można wykorzystać materiał organiczny np. słomę, trociny, lub materiał syntetyczny np. czarną folię. Ściółkę organiczną rozkładamy po posadzeniu papryk, natomiast materiał syntetyczny rozkładamy na rozgrzanej glebie i nacinając w odpowiednich miejscach sadzimy rośliny. Przez kilka tygodniu po posadzeniu, warto przykrywać je na noc białą agrowłókniną, co przyśpieszy plonowanie oraz ochroni je w razie wystąpienia przymrozków.
Papryki w tunelu foliowym
Pod osłonami można wysadzać papryki już w I połowie maja. Należy wówczas pamiętać o częstym wietrzeniu tunelu i utrzymywaniu wilgotności w podłożu.
Podlewanie papryk
Papryki wymagają systematycznego podlewania. Nie należy dopuścić do przesuszenia gleby. Z powodu niedostatecznej wilgotności rośliny te mogą zrzucać kwiaty. Żeby temu zapobiec należy podlewać często, ale małymi ilościami wody, najlepiej o temperaturze 21-22ºC.
Kiedy zbierać paprykę?
Papryka słodka nadaje się do zbioru na przełomie sierpnia i września. Można ją zbierać, gdy owoce są jeszcze zielone, ale już wyrośnięte. Paprykę ostrą zbieramy, gdy owoce zaczynają się czerwienić.
Papryka w kuchni
Papryka może być spożywana w postaci surowej, gotowanej, duszonej lub pieczonej. Często wykorzystuje się ją jako samodzielne danie np. papryka faszerowana ryżem i warzywami. Nadaje się również do przetworów (papryka konserwowa, papryka kiszona). Ostre odmiany papryki wykorzystywane są jako przyprawa.