Ogród kwiatowy
Porządkujemy rabaty
Usuwamy przekwitnięte i wyschnięte resztki roślin jednorocznych z grządek. W październiku przy słonecznej pogodzie i dodatnich temperaturach kwitnie jeszcze wiele gatunków roślin jednorocznych. Warto regularnie oczyszczać grządki z przekwitniętych kwiatostanów, żeby bardziej wyeksponować kwitnące gatunki.
Grabimy liście
Pielęgnujemy trawnik zagrabiając z niego opadłe liście. Zebrane liście można przeznaczyć na kompost lub użyć ich jako okrycie na zimę dla bylin i krzewinek.
Sadzimy konwalie
Rośliny te najlepiej rosną na na stanowisku cienistym lub półcienistym. Wymagają próchnicznej i wilgotnej gleby.
Sadzimy róże
Róże najlepiej rosną na gliniasto-piaszczystych glebach na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Należy jednak pamiętać, że rośliny te są wrażliwe na silne nasłonecznienia. Róże pnące najlepiej będą rosły na stanowiskach wschodnich i zachodnich.
Warzywnik
Zbieramy warzywa na bieżące spożycie oraz do przechowywania na zimę
Odmiany do przechowywania zostawiamy w gruncie jak najdłużej, o ile pozwala na to pogoda. Warzywa korzeniowe do przechowywania można zbierać pod koniec października lub na początku listopada. Zbieramy: marchew, selery, buraki ćwikłowe, pietruszkę, pasternak. Jako pierwsze zbieramy buraki. Pietruszkę możemy zebrać jako ostatnią, gdyż jest najbardziej wytrzymała na niskie temperatury. Jarmuż i brukselkę zbieramy po przymrozkach. Rośliny te mogą być w gruncie nawet do grudnia.
W tym miesiącu zbieramy: późne odmiany kapusty, liście roszponki, szpinaku, dynie, groch, fasolę, pory, rzodkiewkę, rzepę, rzodkiew oraz wycinamy sałaty. Pory na przechowywanie możemy jeszcze zostawić w gruncie.
W październiku kończymy zbierać pomidory. Zbieramy wszystkie owoce nawet te niedojrzałe. Umieszczone w pomieszczeniu w temperaturze około 10°C będą powoli dojrzewać.
Odpowiednio przechowujemy warzywa
Zebrane warzywa korzeniowe należy przechowywać w piwnicy, w miejscu, gdzie będą miały zapewnioną wysoką wilgotność. Cebulę oraz czosnek najlepiej przechowywać w suchym miejscu przy małej wilgotności. Idealnie nadadzą się do takiego przechowywania strychy.
Sad
Zbieramy owoce do przechowywania na zimę
Zbieramy jabłka i gruszki. Pamiętajmy, że owoce, które będziemy przechowywać, powinny być zebrane bez żadnych uszkodzeń i chorób. Owoce takie najlepiej przechowywać w temperaturze ok. 0°C w pomieszczeniu o dosyć wysokiej wilgotności, najlepiej w piwnicy. Zbieramy również na przechowanie orzechy włoskie. Jeśli mają okrywy, to usuwamy je. Orzechy przechowujemy w suchym przewiewnym pomieszczeniu.
Sadzimy nowe drzewka i krzewy owocowe
Przed posadzeniem roślin do gruntu, dobrze jest zamoczyć ich korzenie na kilka minut w wodzie. Sadzimy krzewy porzeczek, agrestu, maliny i borówki. Wokół każdego drzewka i krzewów owocowych należy usypać kopczyk z ziemi, aby zabezpieczyć roślinę przed mrozami.
Kupione drzewka i krzewy owocowe powinny mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy oraz powinny być zdrowe. Każda roślina musi posiadać etykietę z nazwą gatunku i odmiany, a także adresem zakładu, w który została wyprodukowana. Jeśli zakupione drzewka i krzewy nie posadzimy od razu po zakupie, to należy je zadołować, czyli korzenie umieścić w wykopanym dole, przykryć ziemią i podlać woda.
Zabezpieczamy drzewka i krzewy owocowe
Powoli przygotowujemy się do zabezpieczania drzewek i krzewów na zimę, przed niskimi temperaturami oraz przed działalnością gryzoni. Wokół pni można usypać kopczyk z ziemi, młode drzewka można owinąć słomą lub warstwą tektury, gazet itp. Takie zabezpieczenia będzie chroniło rośliny przed obgryzaniem przez zająców. Jesienią nie przycinamy drzewek.
Przesadzamy drzewka i krzewy owocowe
W drugiej połowie miesiąca można przesadzać krzewy i drzewka owocowe. Najłatwiej przesadza się kilkuletnie, młode okazy. Pamiętać trzeba, aby jak najmniej naruszyć ich korzenie podczas wykopywania rośliny. Najlepiej wykopać je z całą bryłą ziemi która okrywa korzenie.
W październiku zbieramy pozostałe na drzewach zaschnięte i zgniłe owoce, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób grzybowych. Zebrane owoce należy zniszczyć.
W innych wpisach znajdziesz informacje o przyrodzie w październiku. Przygotowaliśmy również przysłowia na październik.