Krzewy porzeczki czarnej osiągaj wysokość do 2 m. Ich duże, sercowate liście z wierzchu są nagie, natomiast pod spodem posiadają drobne włoski, które przebiegają na nerwach. Kwiaty porzeczki zbierają się w grona i zwisają z gałązek. Owocem są czarne jagody o okrągłym kształcie. Mają słodkawy, aczkolwiek ostry, lekko kwaskowaty smak.
Uprawa czarnej porzeczki
Wymaga żyznej gleby. Jest wrażliwa na niskie temperatury. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, osłoniętych od wiatru. Dobrze jest przygotować wcześniej glebę pod uprawę porzeczek i wzbogacić ją kompostem lub obornikiem. Porzeczki czarne sadzi się w rozstawie 2,5×1,5m – 2,5m. Przycina się je zaraz po posadzeniu, a później usuwa się tylko pędy, które są chore lub nadgniłe. Przez okres pierwszych trzech lat zostawiamy krzew, aby spokojnie się rozrastał. Od czwartego roku powinno się go regularnie prześwietlać, najlepiej co roku, gdyż na starszych pędach jest znacznie mniej owoców. Krzew kwitnie od kwietnia do czerwca. Dojrzałe owoce można zbierać na początku lipca gdy są już całe czarne.
Zastosowanie i właściwości czarnej porzeczki
Pomocna przy stanach zapalnych, obrzękach, artretyzmie, reumatyzmie. Stosuje się ją przy przeziębieniach, gdyż działa napotnie. Ma działanie moczopędne, jest polecana na biegunki, kolki, migreny. Z owoców robi się soki, dżemy, konfitury.
Sok z czarnej porzeczki polecany jest przy aktywności fizycznej, ponieważ zapobiega skurczom, bólom oraz uszkodzeniom stawów i mięśni. Owoce bogate są w witaminę C, kwasy organiczne i cukry. Liście czarnej porzeczki zawierają m.in. olejek eteryczny i sole mineralne. Robi się z nich napary, które działają łagodząco na choroby nerek i pęcherza oraz oczyszczają organizm z toksyn. Liście można również wykorzystać do płukanek jamy ustnej przy różnych infekcjach.
Jak zrobić dżem z czarnej porzeczki?
2 kg owoców zalewamy 100 ml wody i dodajemy 0,5-1 kg cukru, w zależności od tego, jak bardzo ma być słodki dżem. Należy gotować, aż masa zgęstnieje. Gęsty i ciepły dżem przelewa się do słoików i gotowe. Pamiętajmy, aby zebrać dojrzałe owoce. Porzeczka już sama w sobie ma kwaskowaty posmak, a jeśli zbierzemy niedojrzałe owoce, to będzie trzeba dodać do nich jeszcze więcej cukru.