Owady są najliczniejszą grupą zwierząt, a ich wielkość jest bardzo zróżnicowana. Niewielkie rozmiary niektórych owadów powodują, że wielu z nich praktycznie nie zauważamy podczas codziennych czynności w ogrodzie. A trzeba przyznać, że odgrywają one dużą rolę w ochronie roślin. W naturalnym ogrodzie, gdzie owadów jest całe mnóstwo, żyje wśród nich wiele organizmów pasożytniczych i drapieżnych, które prężnie działają, aby ograniczyć liczebność szkodników. Dlatego też powinniśmy o nie należycie zadbać i stworzyć im odpowiednie warunki do życia w naszym ogrodzie. Przede wszystkim należy całkowicie zrezygnować ze stosowania preparatów chemicznych do ochrony roślin. Pożyteczne owady chętnie zadomowią się w ogrodzie, w którym jest zróżnicowana roślinność, bogata w pyłek i nektar. Powinny mieć zapewniony łatwy dostęp do pożywienia oraz miejsce, gdzie będą mogły się schronić. Dodatkowo można postawić w ogrodzie specjalne domki dla owadów, choć wśród bujnej roślinności również poradzą sobie ze znalezieniem odpowiedniej kryjówki.
Poniżej kilka przykładów pożytecznych owadów, które żywią się szkodnikami roślin:
Biedronki
Drapieżne są dorosłe chrząszcze i ich larwy. Osobniki te żywią się mszycami (dziennie mogą zjeść ich kilkadziesiąt), chrząszczami, roztoczami, muchówkami, mączlikami, czerwcami. Najwięcej biedronek obserwuje się wczesną wiosną.
Drapieżne pluskwiaki
Dorosłe osobniki oraz ich larwy, zjadają: mszyce, larwy miodówki jabłoniowej, jaja owocówek, skoczki, przędziorki. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni można je spotkać na drzewach i krzewach owocowych.
Mszyczniki
Larwy zjadają miodówki, czerwce i jaja stonki. Dorosłe mszyczniki żywią się natomiast nektarem i pyłkiem roślin. Zwabić je można do ogrodu, wysiewając miododajne rośliny np. macierzankę, łubin, koniczynę.
Muchówki bzygowate
Swoim ubarwieniem podobne są do osy, dzięki czemu mogą zmylić polujące na nie drapieżniki. Owady te odżywiają się nektarem i pyłkiem kwiatowym, natomiast ich larwy żywią się mszycami. Jedna larwa w ciągu swojego życia może zniszczyć nawet do tysiąca mszyc. Dorosłe osobniki do ogrodu przyciągną miododajne rośliny.
Chrząszcze biegaczowate
Żywią się mszycami, mrówkami, poczwarkami różnych owadów, ślimakami, gąsienicami. Żerują nocą, w dzień natomiast chowają się w ściółce lub w liściach, gęstych krzewach, żywopłotach. Jeśli jesienią zostawimy im kupkę liści, to będą mogły to nie tylko będą mogły w niej się schronić , ale także przezimować.
Złotooki
Dorosłe osobniki żywią się pyłkiem i nektarem, ale zjadają także mszyce. Prym wiodą tutaj larwy tego gatunku. W ciągu dwóch tygodni jest ona w stanie zjeść pond 400 mszyc. Oprócz mszyc larwy złotooka żywią się również czerwcami, miodówkami, zwójkami oraz przędziorkami. Złotooki chętnie zadomowią się w naszym ogródku, jeśli będą miały dostęp do miododajnych roślin. Osobniki te są wrażliwe na mróz. Zdarza im się zimować w domach i garażach.
Dobroczynek gruszowy
Osobnik ten jest roztoczem, który odżywia się przędziorkami i szpecielami. Naturalnie występuje na drzewach owocowych, krzewach i roślinach zielnych. Można kupić specjalne opaski filcowe do biologicznej ochrony roślin, które zawierają samice dobroczynka gruszowego. Wczesną wiosną zakłada się je na drzewa. Gdy dni stają się coraz cieplejsze, z opasek wychodzą samice, które szukają pokarmu, czyli przędziorków.
Skorek pospolity
Choć zazwyczaj widok skorka budzi niechęć i lekkie obawy ze względu na jego szczypce, to jednak można go zaliczyć do jednego z najskuteczniejszych drapieżcy mszyc. Skorki żywią się również roztoczami, czerwcami, niewielkimi gąsienicami, czy martwymi owadami. Osobniki te najbardziej aktywne są nocą, a w ciągu dnia kryją się w wilgotnych, ustronnych miejscach. Ich charakterystyczne szczypce znajdujące się na końcu odwłoka, służą do obrony lub też do przytrzymywania większych ofiar.