Prymulki pojawiają się w sprzedaży już w styczniu. Jako pierwsze (ich nazwa pochodzi od słowa primus, czyli pierwszy) swoimi optymistycznymi kolorami nieśmiało przypominają o kończącej się zimie i nadchodzącej wiośnie. Nawet gdy za oknem śnieg, kolorowa prymulka postawiona na stole od razu poprawia nastrój i napawa radością.
Charakterystyka prymulek
Rośliny te wykorzystuje się zarówno do uprawy doniczkowej, jak i w ogrodzie. Charakteryzują się okazałymi kwiatami z 6 -7 płatkami. Kwiaty prymulek występują w wielu kolorach. Popularne są również odmiany o dwubarwnych kwiatach. Cała roślina osiąga dosyć niewielkie rozmiary, bo ma około 20 cm wysokości.
Domowa pielęgnacja prymulek
Prymulki jak rośliny doniczkowe wymagają jasnego stanowiska, ale nie powinny być trzymane w miejscu, w którym mogłyby być narażone na bezpośrednie padanie promieni słonecznych. W mieszkaniu powinno się im zapewnić temperaturę około 18-22°C. Choć należy pamiętać, że im cieplej będzie w pomieszczeniu, tym okres kwitnienia roślin będzie krótszy. Rośliny należy regularnie podlewać (tak, by ich podłoże było cały czas wilgotne) oraz usuwać przekwitnięte kwiaty.
Kupowane prymulki najczęściej są już pięknie rozkwitnięte, ale dobrze by było, aby posiadały również kilka zawiązanych pąków, bo wtedy dłużej będziemy mogli cieszyć się ich kwiatami. Po przekwitnięciu prymulki można wysadzić do ogródka, gdzie po jakimś czasie powtórnie zakwitną.