Zadbanie o prawidłowe przechowywanie warzyw pozwoli nam korzystać przez kilka miesięcy z własnych zbiorów. Jednak to czy warzywa będą się dobrze przechowywały, zależy od wielu czynników. Właściwie wszystkie czynności od wysiania do zbioru są w tym przypadku istotne. Również pogoda panująca w czasie dojrzewania warzyw może wpływać korzystnie lub niekorzystnie na ich przechowywanie. Jeśli dojrzewanie warzyw przypadało na ciepłą, słoneczną pogodę to takie warzywa lepiej będą się przechowywały niż, te dojrzewające w czasie chłodnej i deszczowej pogody.
Warzywa, które zbieramy na przechowanie, przede wszystkim powinny być dojrzałe i zdrowe. Nie przechowuje się warzyw, które są przejrzałe lub widać na nich jakieś zmiany chorobowe. Warzywa należy zbierać przy dobrej pogodzie i w taki sposób, aby ich nie uszkodzić.
Jakie warzywa nadają się na przechowywanie i gdzie je przechowywać?
1) Warzywa korzeniowe (burak ćwikłowy, marchew, pietruszka korzeniowa, seler korzeniowy, pasternak oraz chrzan) należy przechowywać w temperaturze 0°C – 3°C w wilgotnych pomieszczeniach (wilgotność na poziomie powyżej 90%) np. w chłodnej piwnicy lub w kopcu. Zdrowe okazy mogą się przechować w takich warunkach przez kilka miesięcy. W piwnicy warzywa mogą leżeć luzem w skrzynkach lub być przysypane wilgotnym piaskiem (należy dbać, aby stale był wilgotny i regularnie go zwilżać). Dobrze by było uprzednio przygotować pomieszczenie w piwnicy wybielając ściany i podłogi wapnem oraz dokładnie wyczyścić półki i skrzynki, w których będą trzymane warzywa.
2)Warzywa cebulowe (cebula i czosnek) wymagają już innych warunków do przechowywania i najodpowiedniejsze będzie dla nich suche pomieszczenie o wilgotności 60-70%. Dlatego dobrym miejscem będzie dla nich strych, gdzie mogą być przechowywane w koszykach, skrzynkach, luzem lub zaplecione w warkocze. W przypadku dużego spadku temperatury warzywa należy, dodatkowo zabezpieczyć np. przykrywając słomą. Lepiej nie przenosić ich do cieplejszego miejsca, ponieważ szybciej wtedy zgniją. Co jakiś czas należy sprawdzać stan warzyw. Jeśli okazałoby się, że cebula i czosnek wyrosną w szczypior, to nie będą nadawały się już do przechowywania.
3) Warzywa kapustne (kapusta głowiasta biała, włoska, czerwona) o intensywnej barwie liści w główce (w zależności od gatunku, zielone liście u kapusty włoskiej i białej, ciemnoczerwone liście u kapusty czerwonej) lepiej będą się przechowywać niż te słabiej zabarwione. Główki kapusty można trzymać w piwnicy, ułożone na półce. Najlepiej się przechowują w temperaturze 0°C-1°C i wilgotności 90-95%.
4) Warzywa strączkowe uprawiane na suche ziarno (np. fasola, bób, groch). Dobrze dosuszone rośliny, mogą być przechowywane w suchym miejscu przez kilka lat.
5)Dynie, cukinie i kabaczki są zaliczane do średnio trwałych warzyw, jeżeli chodzi o ich przechowywanie. Wymagają temperatury 10°C-14°C i wilgotność na poziomie 50-70%. Ich długość przechowywania zależy również od odmiany, bo np. dynie o twardej skórce jak odmiana Hokkaido albo dynia piżmowa, mogą być przechowywane nawet przez okres kilku miesięcy. Można je przechowywać w domu w chłodnej spiżarni.
Gdzie jeszcze przechowywać warzywa?
Tymczasowym rozwiązaniem na przechowywanie warzyw korzeniowych może być balkon. Jeśli tylko warzywa będą trzymane w skrzynce i przysypane wilgotnym piaskiem oraz zabezpieczone przed słońcem i deszczem, to mogą spokojnie wytrzymać kilka tygodni. Problem pojawia się wraz z nadejściem mrozów. Można je wtedy dodatkowo zabezpieczyć np. okładając styropianem. Natomiast przy silnych mrozach, nawet dodatkowe zabezpieczenie może okazać się niewystarczające.
Warto co jakiś czas robić przegląd warzyw. Pomimo prawidłowego przechowywania może zdarzyć się, że np. zostaną zaatakowane przez chorobę grzybową. Wówczas im szybciej zareagujemy i usuniemy chore okazy, tym lepiej. Uchronimy wtedy zdrowe warzywa przed zainfekowaniem i rozprzestrzenianiem się choroby.