To naturalny produkt pszczeli. Pyłki kwiatowe, czyli pyłki pochodzące od kwitnących roślin są najpierw zbierane przez pszczoły, a następnie częściowo przez nie przetwarzane. Choć na pierwszy rzut oka kuleczka pyłku i tak wydaje się bardzo mała, to trzeba wiedzieć, że każda z nich składa się z około 100 tys. ziaren pyłków i są to pyłki również roślin leczniczych np. dzikiej róży czy mniszka lekarskiego. W zależności od tego, z jakich roślin pyłek był zbierany, to może mieć różny kolor.
Co jest cennego w pyłku kwiatowym?
Pyłek kwiatowy zawiera wiele cennych biopierwiastków i witamin. Jest również źródłem białka i węglowodanów. W pyłku kwiatowym znajduje się pond 36 makro i mikroelementów np. żelazo, cynk, siarka, chrom, magnez, potas, wapń, mangan.
Pyłek kwiatowy stymuluje układ odpornościowy, poprawia apetyt, usprawnia pracę serca i naczyń krwionośnych. Działa odtruwająco i wzmacniająco. Ma działanie przeciwbakteryjne i grzybobójcze. Dodaje energii i usprawnia pracę mózgu. Sprawdzi się dla osób, które mają problemy z koncentracją, są przemęczone, nerwowe. Wzmacnia organizm po ciężkich chorobach, dlatego też poleca się go np. po chemioterapii. Ze względu na dużą zawartość białka, pyłek kwiatowy jest szczególnie polecany osobom będącym na diecie wegetariańskiej.
Jak spożywać pyłek kwiatowy?
Około 10 g produktu, czyli 2 łyżeczki zalać szklanką przegotowanej, letniej wody. Następnie należy odstawić na kilka godzin. Zaleca się spożywać tak przygotowany pyłek, dwa razy dziennie: rano na czczo oraz wieczorek przed snem. Zmielony pyłek pszczeli, można również przyjmować wymieszany z miodem propolisowym. Jakakolwiek postać pyłku przyjmowana regularnie już po miesiącu wzmocni organizm.
Czy pyłek pszczeli jest dla każdego?
Oczywiście jak na każde naturalne produkty, również na produkty pszczele mogą zdarzyć się uczulenia. Ich spożycie może wywołać np. katar, nudności, biegunkę, zapalenie spojówek. Jeśli nigdy wcześniej nie przyjmowaliśmy pyłku, warto najpierw sprawdzić, jak organizm zareaguje. Na początek lepiej zjeść niewielką ilość i zobaczyć, czy w ciągu doby nie wystąpią jakieś reakcje alergiczne.
Na co zwrócić uwagę kupując pyłek pszczeli?
Przede wszystkim powinien on mieć postać małych kuleczek, a po otwarciu powinien charakteryzować się przyjemnym zapachem. Jeśli ma postać pyłu to istnieje prawdopodobieństwo, że mogły zagnieździć się w nim szkodniki. Do spożycia nie będzie się nadawał również pyłek, który będzie miał nieprzyjemny zapach pleśni.
Źródło: Na zdrowie porady dr Górnickiej J.Górnicka, S. Zwolińska – Kańtoch