Rojniki to rośliny o dość oryginalnym wyglądzie, które sadzi się głównie na skalniakach, choć mogą również być ozdobą ogrodów i tarasów. Są bowiem bardzo dekoracyjne.
Uprawa rojników
Ich uprawa jest stosunkowo łatwa. Nie wymagają jakiejś szczególnej pielęgnacji. Zaletą rojników jest również to, że są mrozoodporne, w związku z czym niestraszne im ostre zimy. Wykazują także dużą odporność na susze.
Rojniki najlepiej rosną na wilgotnym podłożu gliniastym, żwirowym lub kamienistym. Podłoże powinno mieć odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Wymagają słonecznego stanowiska.
Charakterystyka rojników
Ich grube liście tworzą rozetę w kształcie gwiazdy. Liście mają barwę czerwoną lub brązową, zazwyczaj pokrywa je srebrzysty kutner. Na pędach rojnika wyrastają kwiaty, które osiągają wysokość od 20 do koło 40 cm. Kwiaty występują w kolorach białego, różowego i czerwonego. Zakwitają pod koniec czerwca i na początku lipca.
Rozmnażanie rojników
Rośliny te łatwo rozmnożyć przez rozłogi, na których końcach powstają nowe rozetki roślin. Stare kępy można również dzielić i także w ten sposób je rozmnażać, najlepiej przeprowadzać to dzielenie po przekwitnieniu.