Rośliny w pojemnikach są ciekawą dekoracją ogrodu, tarasu, czy balkonu. Stawiając je w ogrodzie, możemy w łatwy sposób wprowadzić do niego trochę świeżości. Pojemniki z roślinami można przestawiać w różne miejsca, dzięki czemu w każdym roku nasz balkon, taras i ogród mogą wyglądać nieco inaczej.
Zalety roślin w pojemnikach
Możemy pozwolić sobie na różnorodność i w dowolny sposób zestawiać ze sobą takie rośliny, jakie chcemy. Łatwo będzie je przestawiać i wkomponować w otoczenie. Kompozycje w pojemnikach również można zmieniać poprzez usuwanie przekwitłych roślin, dosadzanie nowych, czy odsadzanie tych, które akurat słabiej rosną.
Pojemniki, oprócz wartości wizualnej, powinny przede wszystkim być dopasowanie do roślin, czyli powinny mieć odpowiednią wielkość. Można oczywiście zrobić też w drugą stronę, czyli mając już pojemniki dobrać do nich pasujące rośliny.
Pielęgnacja roślin w pojemnikach
Rośliny sadzone w pojemnikach mają ograniczoną powierzchnię i przez to też nieco gorsze warunki do wzrostu, niż jeśli byłyby posadzone w gruncie na rabacie. Natomiast jeśli będziemy pamiętać o regularnym ich podlewaniu i zasilaniu nawozami, powinny dobrze rosnąć. W przypadku drzew i krzewów sadzonych do pojemników należy je oszczędniej nawozić, aby zbyt szybko się nie rozrosły, bo wówczas przestaną nadawać się jako ozdoba tarasów i trzeba będzie przesadzić je do gruntu na stałe miejsce. Kolejną ważną czynnością w pielęgnacji roślin w pojemnikach jest kontrolowanie na bieżąco, czy nie pojawiają się na nich jakieś szkodniki. Jeśli tak jest, to należy od razu użyć odpowiednich środków, aby je zwalczyć. Oczywiście na bieżąco usuwamy także przekwitnięte i zwiędłe kwiatostany, również usuwamy pędy, które są chore oraz uszkodzone.
Jakie wybrać rośliny do pojemników?
- – rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady: cynie, petunie, lobelie, tytoń ozdobny, aksamitki, heliotrop, smagliczka.
- – rośliny jednoroczne wysiewane od razu do pojemników: maciejka, nagietki, nasturcje.
- – rośliny dwuletnie: bratki, stokrotki.
- – byliny: juki, rojniki, funkie, czy liliowce.
- – rośliny cebulowe: krokusy, mieczyki, narcyzy, tulipany, kosaćce (irysy).
Do pojemników można posadzić również niewielkie iglaki, miniaturowe róże albo bukszpan
Mogą to być także niewielkie drzewka owocowe np. jabłonie kolumnowe, gdyż ich korona wyrasta średnio do 60 cm. Również nadadzą się rajskie jabłonie, żywotniki kolumnowe, czy niewielkie krzewy bzu oraz aronii.
W maju jak już minie ryzyko przymrozków można również wystawić na taras niektóre rośliny pokojowe np. zielistki, trzykrotki, a nawet paprocie.
W pojemnikach na zewnątrz doskonale poradzą sobie również rośliny przyprawowe oraz zioła, które dodatkowo będą roztaczały przyjemny zapach np. szałwia, melisa, tymianek, rozmaryn, oregano.
Jak widać, możliwości jest wiele i tylko od nas zależy, jak sobie zaaranżujemy przestrzeń, tak by się w niej miło odpoczywało.