Wiele roślin oprócz właściwości leczniczych posiada substancje, które w naturalny sposób odstraszają szkodniki w ogrodzie. Olejki eteryczne niektórych ziół są na tyle nieprzyjemne dla pewnych zwierząt, że stanowią wystarczającą ochronę i nie trzeba uciekać się do kupnych preparatów. Skuteczną bronią w odstraszaniu szkodników są również niektóre warzywa i kwiaty jednoroczne. Jak widać, nie tylko zioła mają swoją moc. Natura wymyśliła doskonałe sposoby jak radzić sobie ze szkodnikami w zupełnie bezpieczny i oczywiście naturalny sposób. Wystarczy odpowiednie rośliny posadzić rabatach i grządkach, a resztą już się one same zajmą.
Poniżej przykłady roślin odstraszających dane szkodniki:
Ślimaki – czosnek, begonia, cebula, szałwia, nasturcja, hyzop, tymianek, gorczyca.
Mszyce – odstrasza lawenda, anyż, kolendra, czosnek, wrotycz, mięta, szczypiorek.
Nicienie – aksamitka, cykoria, dalia, nagietek.
Mrówki – mięta, majeranek, piołun, orzech włoski, wrotycz.
Bielinki – hyzop, seler, mięta, tymianek, szałwia, pomidor, szałwia.
Pędraki – pelargonie, petunie, cebula.
Nornice – nostrzyk czarny, czosnek.
Myszy – oleander, gorczyca, mięta.
Przędziorki – por, cebula, czosnek.
Drutowce – gryka, sałata, len, gorczyca biała, groch.
Inne sposoby naturalnego zwalczania szkodników w ogrodzie – działania profilaktyczne
1) Odpowiedni termin siewu i zbioru roślin
Jeśli nieco opóźnimy lub przyśpieszymy wysiew nasion, to dzięki temu możemy ominąć moment, w którym to rośliny są najbardziej podatne na działanie szkodników.
Przykładowo, wysianie w późniejszym terminie nasiona marchwi (połowa maja lub początek czerwca), można ograniczyć szkody, jakie wyrządza połyśnica marchwianka. Również ważny jest prawidłowy siew, ponieważ jeśli posiejemy nasiona zbyt głęboko lub zbyt gęsto, to wyrastające rośliny będą mniej odporne, niż wysiane z zachowaniem odpowiednich odstępów i głębokości. Dlatego ważne jest pikowanie i przerywanie roślin w celu usunięcia słabych okazów.
Zbieranie warzyw, czy owoców z opóźnieniem może powodować, że będą już przejrzałe lub mogą być zaatakowane przez szkodniki. Na bieżąco powinno się również usuwać porażone części roślin lub całe zaatakowane rośliny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób.
2) Odpowiednia pielęgnacja
Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne są bardzo ważne w prawidłowym rozwoju roślin. W zależności od rośliny mogą się one nieco różnic od siebie. Np. jeżeli chodzi o podlewanie, niektóre rośliny nie lubią, jak moczy się im liście (np. pomidor), inne z kolei rosnące w tunelach foliowych nie powinny być podlewane zimną wodą, tylko letnią. Co do innych zabiegów pielęgnacyjnych to, rośliny, które tego wymagają, należy podwiązywać, podcinać, regularnie odchwaszczać itd.
3) Stosowanie osłon zabezpieczających
Wczesną wiosną należy zabezpieczyć grządki przed ewentualnym wystąpieniem przymrozków, a także przed ptakami, które poszukując jedzenia, mogą rozkopywać owe grządki.