Jest rośliną jednoroczną osiągającą wysokość około 50 cm. Charakteryzuje się silnie rozgałęzioną łodygą, którą pokrywają niewielkie pierzastodzielne liście. Na końcu łodygi znajduje się koszyczek kwiatowy złożony z białych języczkowatych kwiatów zewnętrznych oraz żółtych rurkowatych kwiatów wewnętrznych.
Rumianek pospolity kwitnie od maja do jesieni. Można zauważyć, że w miarę przekwitania rośliny, białe kwiaty opuszczają się ku dołowi. Warto zwrócić na to uwagę podczas zbierania kwiatów do ususzenia, gdyż te przekwitnięte nie będą się nadawały.
Jak rozpoznać rumianek?
Kwiaty rumianku pospolitego można pomylić z innymi gatunkami nieleczniczymi. Po czym poznać, że trafiliśmy na rumianek pospolity? Po tym, że wnętrze dna kwiatowego, na którym znajdują się kwiaty rurkowate, jest puste.
Rumianek pospolity można spotkać na słonecznych stanowiskach: na polach, przy zabudowaniach, w ogrodach, na nieużytkach. Jest również chętnie uprawiany w przydomowych ogródkach.
Jak suszyć rumianek?
Właściwości lecznicze mają koszyczki kwiatowe. Wykazują one silny zapach i gorzkawy, korzenny smak. Zbiera się je od maja do sierpnia w czasie słonecznej pogody. Należy je zrywać w początkowej fazie kwitnienia, czyli w momencie, kiedy białe płatki są skierowane do góry lub prostopadle do szypułki. Takie zebrane kwiaty nie rozsypią się podczas suszenia.
Zebrane koszyczki rumianku należy rozłożyć cienką warstwą w przewiewnym i zacienionym miejscu.
Jakie właściwości ma rumianek?
Napar z koszyczków rumianku pospolitego można stosować jako herbatkę lub do celów leczniczych. Roślina ta sprawdzi się przy zaburzeniach żołądkowych. Jest środkiem żółciotwórczym i wiatropędnym. Rumianek ma również właściwości przeciwzapalne i gojące. Można go stosować do płukania gardła, do okładów i przemywania skóry w stanach zapalnych. Jest stosowany również w kosmetyce do produkcji balsamów, kremów, mydeł, szamponów.
Źródło: Zbieramy zioła – K. Mikołajczyk, M. Reszczyńska, Poradnik plantatora ziół -praca zbiorowa pod red. A. Rumińskiej.