Widok rzeżuchy od razu przywołuje w nas skojarzenia ze świętami wielkanocnymi. Choć jej ostry smak i zapach na pewno nie każdemu przypadnie do gustu, to jednak na święta rzeżucha często gości na świątecznym stole. Jej właściwości zdrowotne natomiast przemawiają za tym, aby spożywać ją częściej, a nie tylko na Wielkanoc.
W świeżych liściach tej niewielkiej rośliny mieści się wiele cennych witamin i minerałów. Znajdziemy tam m.in. witaminy: A, B, C, K oraz żelazo, magnez, chrom, wapń, czy łatwo przyswajalny jod.
Przykłady zastosowania rzeżuchy dla poprawy zdrowia
- Pobudza metabolizm, a ostry smak wzmaga apetyt.
- Działa moczopędnie.
- Wzmacnia włosy, paznokcie, zęby i kości.
- Oczyszcza krew.
- Chroni przed osteoporozą.
- Poprawia pracę trzustki.
- Niweluje wiosenne osłabienie.
- Oczyszcza jamę ustną i przewód pokarmowy.
Rzeżuchę należy spożywać maksymalnie 3 łyżeczki dziennie.
Jak widać, dzięki swoim właściwościom rzeżucha jest stosowana w profilaktyce oraz leczeniu wielu schorzeń. Znalazła również zastosowanie w kosmetyce. W kuchni jest dodatkiem do jajek, kanapek, surówek, twarożków, past.
Jak wyhodować kiełki rzeżuchy?
Domowa uprawa rzeżuchy jest bardzo prosta. Wystarczy na niewielkim talerzyku położyć cienką warstwę ligniny lub waty, wysypać nasiona i podlać. Można do tego celu użyć również kiełkownicy. Naczynie powinno trzymać się w nasłonecznionym miejscu. Codziennie powinno się delikatnie podlewać nasiona. Kiełki po około 7 dniach powinny być gotowe do spożycia. Jeśli zależy nam, aby postawić je na stole wielkanocnym, należy się zabrać wcześniej za wysiew, aby zdążyły wykiełkować.