Sałata jest warzywem liściastym, które możemy uprawiać na naszych działkach już od najwcześniejszej wiosny. Posiada ona wiele cennych właściwości zdrowotnych. Jest źródłem witamin: A, C, E i witamin z grupy B oraz kwasu foliowego. Zawiera cenne pierwiastki: magnezu, żelaza, fosforu, wapnia, potasu. Sałata charakteryzuje się wysoką zawartością wody organicznej. W 100 g zawiera 14 kcal, jest niskokaloryczna i lekkostrawna. Chętnie sięgają po nią osoby dbające o linię. Warzywo to usprawnia pracę układu krążenia oraz wątroby, obniża poziom cukru we krwi, pobudza działanie enzymów trawiennych, likwiduje zaparcia. W ofercie handlowej jest dostępnych wiele odmian sałat liściowych i głowiastych, dlatego wykorzystajmy naszą działkę na uprawę różnych odmian, aby cieszyć się ich zbiorem jak najdłużej.
Charakterystyka niektórych gatunków
Sałata głowiasta
Sałata głowiasta rośnie najlepiej w temperaturze umiarkowanej, przy dostatecznej wilgotności powietrza i gleby. Może znosić przymrozki do -50C. Wymaga dość dużej wilgotności. Susza i wysoka temperatura powodują u niej wybijanie w pędy kwiatowe. Sałata głowiasta nie lubi zbytniego nasłonecznienia, ale w cieniu tworzy luźne główki. Ma krótki okres wegetacji i najczęściej jest uprawiana jako przedplon lub jako poplon. Możemy ją uprawiać przed pomidorem, ogórkiem, późnymi odmianami kapusty, jako przedplon lub jako poplon po wczesnych ziemniakach, cebuli dymce, fasoli karłowej oraz wczesnych odmianach kapustnych.
Roszponka
Liście roszponki są kruche i pozbawione goryczki, bardzo dobrze zastępują sałatę zimą. Roszponkę można uprawiać cały rok. Charakteryzuje się ona krótkim okresem wegetacyjnym tj. 60-90 dni. Bardzo korzystne jest wysiewanie roszponki na zbiór zimowy i wczesnowiosenny. Nasiona wysiewamy od sierpnia do października lub wiosną pod koniec marca. Pielęgnowanie roszponki polega tylko na odchwaszczaniu. Roszponka zawiera witaminy: C, A, B oraz sole mineralne. Zawiera duże ilości żelaza, dlatego jest szczególnie polecana osobom chorującym na anemię. Pobudza procesy trawienne, wspomaga pracę układu nerwowego oraz odpornościowego.
Uprawa sałaty
Sałata jest rośliną łatwą w uprawie. Sałatę na wczesny zbiór (czyli w czerwcu) wysiewamy wiosną, pod koniec marca lub w kwietniu, na rozsadnik lub do inspektu. Gdy rozsada ma 4-5 listków to sadzimy ją w rozstawie 25 x 25 cm. Sałata jest rośliną „dnia krótkiego” tzn., że najlepiej rośnie i plonuje przy krótkim dniu. Dlatego sałatę uprawiamy wiosną i jesienią, natomiast latem wcześnie wybija w pędy nasienne. Do uprawy latem nadają się tylko odmiany późne niewybijające szybko w pędy kwiatowe. Wysiewa się je na rozsadniku od maja do połowy lipca, a wysadza do gruntu do końca sierpnia. Taką sałatę można zbierać przez całe lato i jesień.
Uprawa współrzędna – obok czego siać sałatę? Dobrym towarzystwem dla sałaty jest: groch, jarmuż, czosnek, cebula, brokuł, burak.