I mamy już pełnię lata. Wreszcie zbieramy plony, z tego, co zasialiśmy wiosną. Ogrody są pełne kwitnących kwiatów, sady uginają się pod ciężarami dojrzewających owoców, a ogródki warzywne pełne są smacznych jarzyn. W lasach jest teraz pełno grzybów, malin, jagód. Gdzie się człowiek nie obejrzy, otaczają go dary przyrody. Z dnia na dzień będziemy jednak przybliżać się ku jesieni, ale póki co kolejny wakacyjny miesiąc przed nami, dlatego warto nacieszyć się słońcem i jak najwięcej czasu przebywać na łonie natury. Wszelkie wędrówki i spacery są jak najbardziej wskazane. Szczególnie warto wybrać się do lasu w poszukiwaniu leśnych owoców i grzybów.

Jeżeli chodzi o lasy liściaste, to w sierpniu są przeważnie dosyć ciemne i gęste. W wyniku tego, że przepuszczają mało światła, jest w nich znacznie mniej kwitnących roślin. W runie leśnym lasów liściastych w tym miesiącu można spotkać niecierpki pospolite, przytulię i trędowniki. Dojrzewają teraz jeżyny oraz owocują borówki: brusznica i czernica. Dojrzewają owoce brzozy i cisu. Lasy iglaste w przeciwieństwie do lasów liściastych są dosyć jasne, spacerując po takim lesie, od razu można poczuć zapach żywicy i dostrzec pięknie kwitnące wrzosy. Spośród krzewów dojrzewają teraz owoce trzmieliny brodawkowatej; dojrzewa kalina, czeremcha i jarzębina.

Świat owadów w sierpniu nie jest już tak różnorodny, jak w poprzednich miesiącach. Znacznie mniej widzi się latających motyli, jednak najczęściej spotyka się cytrynka, rusałkę pawika czy pazia królowej. Teraz coraz częściej widać gąsienice, które żerują na drzewach szpilkowych np. gąsienice poprocha cetyniaka żerujące na pędach sosny. Niektóre owady już w sierpniu schodzą do ziemi, aby zapaść w sen zimowy.

W tym miesiącu część ptaków udaje się już do ciepłych krajów. W połowie miesiąca żegnamy się więc z wilgami, kukułkami, kulczykami i muchołówkami żałobnymi, a wraz z końcem sierpnia ze słowikami. Na początku miesiąca młode bociany stają się samodzielne, wówczas gromadzą się w stada i w połowie lub pod koniec sierpnia także wylatują z kraju.

Przydomowe ogródki i parki są w sierpniu w pełni rozkwitu. Zakwitają już wszystkie gatunki kwiatów jednorocznych oraz byliny. Teraz jest ostatni moment dla dojrzewających wiśni. Obficie dojrzewają śliwki, letnie jabłka i gruszki, z których można już robić przetwory na zimę. W ogrodach jest już znacznie mniej śpiewających ptaków, motyli i innych owadów. Do połowy miesiąca żeruje w warzywnikach bielinek kapustnik. Na śliwkach, jeśli widać na nich kleistą kropkę, to znak, że w środku owocu żerują larwy owocówki śliwkóweczki.
Mimo coraz krótszych dni lato nadal trwa i miejmy nadzieję, że jeszcze długo będzie nas rozpieszczać piękną pogodą i obfitością plonów.

Czucie niewinne
Łąkami idę. W krąg kwiaty
I słyszę brzęki pszczelne.
W powietrzu modro-złotym
Śni próżnowanie niedzielne.
Słońce świeci spokojnie,
Jak gdyby od niechcenia;
Obłoki są tak białe,
Jak by nie mogły siać cienia.
Ptak śpiewa, jak by nie śpiewać
Nikomu ani się śniło.
Jest mi tak dobrze na duszy,
Jakby mnie wcale nie było.
Najpiękniej bowiem jest, kiedy
Piękna nie czuje się zgoła
I tylko jest się, po prostu
Tak, jak jest wszystko dokoła.
Leopold Staff
