Roślina doniczkowa, która warto mieć w mieszkaniu nie tylko ze względu na bardzo atrakcyjny wygląd, ale także właściwości oczyszczające i nawilżające powietrze. Skrzydłokwiaty usuwają z pomieszczeń takie substancje jak: benzen, aceton, formaldehyd, ksylol, trichloroetylen. Ponadto są łatwe w uprawie, dlatego warto znaleźć dla nich miejsce w swoim mieszkaniu.
Skrzydłokwiat pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Można go również spotkać w Azji. W naturalnych warunkach rośnie w cieniu drzew, na terenach bagnistych, wilgotnych i odznaczających się wysoką temperaturą powietrza. Roślina ta występuje w wielu odmianach. Można spotkać zarówno miniaturowe okazy, jak i takie, których wysokość może przekraczać nawet metr.
Kwiaty tej rośliny są delikatne i przypominaj swoim kształtem skrzydła. Kwiatostany zbudowane są z drobnych kwiatów. Otacza je podłużna, najczęściej biała pochwa kwiatostanowa, która po przekwitnięciu rośliny zielenieje. Liście skrzydłokwiatu są również atrakcyjne. Mają intensywny ciemnozielony kolor, są podłużne i ostro zakończone.
Skrzydłokwiat najczęściej zaczyna kwitnąć wiosną, a jego kwiaty utrzymują się przez kilka tygodni.
Domowa uprawa skrzydłokwiatów
Temperatura
Jako roślina ciepłolubna, skrzydłokwiat powinien mieć zapewnioną temperaturę w mieszkaniu około 20-23°C. Wyższa temperatura pozytywnie wpłynie na intensywny wzrost rośliny, natomiast osłabi zdolność do kwitnienia. Dodatkowo przy zbyt małej wilgotności powietrza kwiaty i liście zaczną tracić swój żywy kolor. Natomiast, jeśli skrzydłokwiat będzie stał w temperaturze poniżej 15°C, to jego liście zaczną zmieniać się w matowe, a w konsekwencji zaczną brązowieć. Ogólnie niska temperatura sprawia, że skrzydłokwiat słabiej rośnie, a nawet z czasem zamiera. Szczególnie zimą należy o tym pamiętać i nie stawiać rośliny blisko okna podczas wietrzenia mieszkania.
Podlewanie i pielęgnacja skrzydłokwiatów
Skrzydłokwiat wymaga dosyć wysokiej wilgotności powietrza. Zwłaszcza obficie należy go podlewać wiosną i latem. Najlepiej, aby w okresie wegetacyjnym podłoże było stale wilgotne. Woda do podlewania powinna być odstana, o temperaturze pokojowej. Można delikatnie zraszać liście skrzydłokwiatu, ale trzeba uważać, żeby nie zmoczyć pochew kwiatostanowych, gdyż może to spowodować, że zbrunatnieją. Zimą oczywiście rośliny nie wymagają tak intensywnego podlewania. O tej porze roku spokojnie można ograniczyć podlewanie.
Co jakiś czas powinno się przecierać liście z kurzu oraz usuwać zeschnięte liście i przekwitnięte kwiaty. Od wiosny do jesieni można zasilać roślinę wodnym nawozem, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu kupionego produktu.
Warunki świetlne dla skrzydłokwiatu
W warunkach naturalnych roślina ta rośnie w cieniu, dlatego w mieszkaniu również należy trzymać ją w miejscu zacienionym. Najkorzystniejsze będzie dla niej stanowisko półcieniste. Nie powinno się trzymać skrzydłokwiatów w zbyt ciemnych miejscach, bo w takich warunkach nie zakwitną. Z kolei, jeśli roślina będzie narażona na bezpośrednie padanie promieni słonecznych, to jej liście szybko stracą swoją ciemnozieloną barwę i szybko zwiędną. Dlatego też latem powinna unikać pełnego słońca, ale zimą lepiej zapewnić jej jaśniejsze stanowisko.
Rozmnażanie
Roślinę bardzo łatwo można podzielić na fragmenty, gdyż dosyć szybko się krzewi. Najlepiej przesadzać ją wczesną wiosną.
Zastosowanie
Skrzydłokwiat dzięki atrakcyjnym kwiatom znalazł zastosowanie również jako kwiat cięty i chętnie używany jest do wiązanek i kompozycji florystycznych. Najlepiej ścinać kwiatostany w pąkach, które mają całkowicie zamkniętą pochwę. Takie kwiaty, choć po włożeniu do wody nie rozwiną się, to jednak długo utrzymają się w wazonie.
Należy pamiętać, że skrzydłokwiat jest trującą rośliną i powinno się go trzymać z dala od dzieci i zwierząt.
źródło fot: pixabay.com.pl
Ja mam spory problem z Skrzydłokwiatem. Raz jest całkowicie zielony, a często łapie to, że niektóre listki mu żółkną. Albo niektóre zielone liście na samej końcówce usychają na końcówkach. Już nie wiem co mu dolega i jak zrobić aby zawsze wyglądał pięknie. Czy stale trzeba je przesadzać do większych doniczek, czy w końcu przestaje się rozwijać, bo co jakiś czas zajmuje całą donicę i ponownie przesadzam do go większej?