Sezon na śliwki trwa od lipca do września. W tym czasie najlepiej sięgać po świeże owoce. Choć istnieje wiele odmian śliwek, które różnią się od siebie wielkością, kolorem oraz porą dojrzewania, to jednak wszystkie mają podobne wartości odżywcze. Owoce te mają niski indeks glikemiczny (35) oraz są niskokaloryczne (46 kcal w 100g owocu).
-Regulują trawienie.
-Działają przeczyszczająco.
-Korzystnie wpływają na układ nerwowy.
-Mają działanie przeciwmiażdżycowe.
-Są pomocne w leczeniu osteoporozy.
-Zapobiegają zaparciom.
-Mają działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne.
-Działają odżywczo na skórę.
-Zapobiegają powstawaniu zmarszczek.
-Opóźniają procesy starzenia.
-Są źródłem tiaminy (witamina B1), która wpływa na sprawność intelektualną i przyswajanie wiedzy, dlatego szczególnie powinni po nie sięgać uczniowie i studenci.
Śliwki w kuchni
Owoce te oprócz tego, że są zdrową przekąską, to wykorzystuje się je do różnych przetworów, kompotów, powideł, ciast.
Suszone śliwki
Są bardziej kaloryczne niż świeże śliwki, za to zawierają więcej błonnika i są bogatsze w wartości odżywcze. Zwiększają uczucie sytości. Przeciwdziałają osteoporozie. Pomagają w problemach z układem pokarmowym. Wykorzystuje się je do przygotowania wigilijnego kompotu.
Jak widać, świeże śliwki oraz te suszone, niosą wiele korzyści dla zdrowia. Po świeże owoce najlepiej sięgać w sezonie, a poza sezonem korzystać z suszonych.
Ciekawostki o śliwkach:
-Śliwki będą się dłużej przechowywały, jeśli będą zerwane razem z ogonkami.
-Niebieskie odmiany śliwek należy zbierać, gdy się dosyć mocno przebarwią. Zebrane wtedy będą miękkie i słodkie. Dojrzałą śliwkę węgierkę można poznać również po tym, że łatwo będzie odchodzić od niej pestka.