Roślina jednoroczna o wielu odmianach. Jej kwiatostany są zróżnicowane, mogą być krótkie, długie, w formie zwisającej lub prostej. Łodygi, jak i liście mogą być wielobarwne lub przybierać odcienie zielonego i czerwonego.
Wymagania szarłatów
Są to rośliny ciepłolubne, dlatego preferują stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatrów. Nasiona wysiewa się pod koniec kwietnia wprost do gruntu. Chyba że jest jeszcze nadal zimno, to wtedy lepiej wysiać je w połowie maja, gdy już minie prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków. Gleba odpowiednia dla szarłatów powinna być lekka, przepuszczalna i niezbyt żyzna. Nie przeszkadza im również piaszczyste podłoże, na którym również dobrze będą rosły. Jedynie szarłat trójbarwny będzie wymagał nieco bardziej żyznej gleby.
Pielęgnacja szarłatów
Małe sadzonki szczególnie będą wymagały regularnego podlewania. Roślinom można uszczykiwać wierzchołki, co pobudzi je do dalszego krzewienia się. Powinno się je odchwaszczać. Z czasem mogą wymagać podpór, ponieważ wyrastają dosyć wysokie i mają tendencję do łamania się.
Charakterystyka niektórych gatunków
1) Szarłat ogrodowy, szarłat zwisły (Amaranthus caudatus)
Roślina o kwiatostanach w kształcie zwisających kłosów (w kolorze amarantowym). Kwitnie od lipca do października. Jej łodygi są rozgałęzione i osiągają wysokość 60-150 cm. Liście są podłużne, mogą być zielone, trójkolorowe albo purpurowe.
2)Szarłat wyniosły nazywany także wiechowatym (Amaranthus cruentus). Może osiągać nawet 2 metry wysokości. Na końcu jego pędów znajdują się pionowe ciemnoczerwone kwiatostany. Kwitnie od lipca do września.
3)Szarłat trójbarwny (Amaranthus tricolor), który charakteryzuje się krzewiastym pokrojem. Wyrasta na około 60 cm wysokości. Jego liście są owalne, przeważnie trójkolorowe, a blaszka liściowa najczęściej jest pofałdowana. Kwitnie od lipca do sierpnia. Kwiaty są mało dekoracyjne, drobne i zielone.
Zastosowanie
Szarłaty kwitną od czerwca do pierwszych przymrozków. Ich kwiatostany są trwałe i nadają się do suchych bukietów. Obsadza się nimi rabaty, ale mogą również rosnąć w doniczkach jako ozdoba tarasów i balkonów. Ponieważ są dosyć wysokie, można je sadzić przy ogrodzeniach, murach i ścianach budynków.