Uprawianie warzyw pod osłonami, czyli w szklarni, tunelu foliowym lub pod agrowłókniną jest bardzo popularne. Zwłaszcza że dostępne w sklepach tunele foliowe lub szklarnie mają różne wymiary, dzięki czemu łatwo można dopasować je do wielkości działki. Popularność tego typu upraw bierze się również z tego, że mają one wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają szybciej uzyskać większe plony niż podczas tradycyjnej uprawy na nieprzykrytych grządkach.
W uprawie pod tunelami foliowymi szybciej wyrastają wiosenne nowalijki. Gdy ich sezon mija, w tym miejscu można posadzić ogórki, pomidory, czy papryki.
Dzięki takiej uprawie możemy ogólnie uzyskać wyższe zbiory i lepszą jakość plonów oraz wydłużyć okres wegetacji warzyw. Wiadome jest, że pod osłonami panuje wyższa temperatura niż na zewnątrz, co również pomaga roślinom szybciej wzrastać. Szczególnie w przypadku warzyw, które są ciepłolubne, jest widoczna różnica, ponieważ uprawiane bez osłon słabiej plonują. Dużą zaletą jest również to, że rośliny uprawiane w takich warunkach są zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Nie są narażone na gwałtowne zmiany temperatur, silne wiatry, czy zniszczenia spowodowane przez ptaki. Osłony przedłużają również okres zbioru warzyw poplonowych jesienią.
Uprawa pod osłonami jest szczególnie polecana dla rejonów uprzemysłowionych. W takich miejscach, w których jest znacznie zanieczyszczone powietrze, stosowanie osłon pozwala chronić plony przed pyłami przemysłowymi i innymi zanieczyszczeniami.
Osłony po sezonie – co z nimi zrobić?
Jesienią, gdy zebrane zostaną wszystkie warzywa i całkowicie zakończy się sezon ogrodniczy, można uporządkować osłony.
Jeżeli chodzi o folię na tunelu foliowym, to niektórzy zostawiają ją na zimę, ale tylko wtedy gdy jest w dobrym stanie i odpowiednio naprężona, tak by nie zalegał na niej śnieg. My natomiast każdego roku ściągamy folię, ale zostawiamy na zimę stelaż.
Płaskie osłony z folii lub agrowłókniny należy po sezonie umyć, wysuszyć, a następnie złożyć je lub zawinąć i spakować w materiał, który nie będzie przepuszczał światła.
W szklarniach, jeśli jest taka potrzeba, to można po zakończonym sezonie wymienić glebę na nową. Dobrze jest również uprzątnąć wszelkie zeschnięte i przekwitłe rośliny.