Kwitnące na fioletowo wrzosy pospolite lub inaczej wrzosy zwyczajne (Calluna vulgaris) nieodłącznie kojarzą nam się z wczesną jesienią. Te niewielkie krzewinki powszechnie rośną na terenie Europy. W Polsce można je spotkać w słonecznych borach sosnowych, buczynach, na leśnych polanach. Powszechnie rosną na terenie całego niżu.
Rośliny te osiągają wysokość około 25-80 cm. Posiadają drobne, igiełkowate liście oraz kwiatostany w postaci małych kwiatów zebranych w grona. Kwiaty zapylane są przez owady. Wrzosy kwitną od połowy sierpnia do końca października. Najczęściej rosną w dużych skupiskach, tworząc tzw. wrzosowiska. Rośliny te owocują od września do października. Ich owocem jest czterokomorowa torebka, w której znajdują się nasiona.
Wrzosy w doniczkach są ciekawą dekoracją na jesienne balkony, tarasy lub do ogrodu. Wystarczy zapewnić im słoneczne stanowisko osłonięte od wiatrów i regularnie je podlewać. Dzięki temu przez długi czas będziemy mogli cieszyć się ich widokiem.
Niewielkie wrzosowisko z kilku krzewinek możemy stworzyć we własnym ogrodzie. Wystarczy wygospodarować trochę miejsce w słonecznej części ogrodu oraz zapewnić im kwaśne podłoże (pH poniżej 5).
Wrzosy mają również właściwości zdrowotne, dlatego są stosowane w ziołolecznictwie. Surowcem zielarskim jest ziele wrzosu oraz kwiat wrzosu. Materiał zielarski zbiera się na początku kwitnienia rośliny. Ścina się niezdrewniałe pędy. Zebrany surowiec należy rozłożyć cienką warstwą i wysuszyć w przewiewnym, suchym miejscu. Można go także wysuszyć w suszarni w temperaturze 40ºC. Tak wysuszone zioła mają lekko gorzkawy smak oraz zachowują swój kolor.
Zastosowanie wrzosów
Napary z kwiatów wrzosu oraz z ziela wrzosu mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i moczopędne. Wrzos zawiera: garbniki, flawonoidy, olejki lotne, krzemionkę, substancje goryczkowe i inne. Napary są zalecane przy nieżytach pęcherza moczowego oraz w stanach zapalnych układu pokarmowego. Wrzos jest również składnikiem mieszanek ziołowych stosowanych w leczeniu kamienicy nerkowej. Herbata z wrzosu wspomaga pracę wątroby, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, ma działanie oczyszczające, wzmacniające, uspokajające. Już sam zapach wrzosu działa niezwykle kojąco i ułatwia zasypianie.
Wrzosy można również wykorzystać jako dodatek do kąpieli. Kąpiel wrzosowa łagodzi stany zapalne skóry i również działa relaksująco. W kosmetyce wrzosy są składnikiem kosmetyków do pielęgnacji twarzy, włosów oraz balsamów do ciała. Nawilżają i chronią skórę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.
Miód wrzosowy właściwości
Wrzosy są miododajnymi roślinami. Ich miód jest niezwykle cenny dla zdrowia. Miód wrzosowy ma specyficzny smak słodko-gorzki. Zawiera wiele cennych biopierwiastków np.: fosfor, sód, magnez, chlor, potas oraz witaminy: A, B, B6.
Zastosowanie miodu wrzosowego
Miód wrzosowy pomaga na choroby serca, oczu oraz łagodzi schorzenia reumatyczne. Zaleca się spożywanie go przy dolegliwościach jelitowych oraz schorzeniach dróg moczowych. Jest bardzo pomocny przy przeziębieniach, ponieważ hamuje rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii w organizmie. Dodatkowo łagodzi kaszel i bóle gardła. Szczególnie jest polecany mężczyznom po 40 roku życia, jako profilaktyka chorób prostaty.
Miód wrzosowy w kosmetyce
Miód wrzosowy można wykorzystać również do celów pielęgnacyjnych skóry. Można z niego zrobić domową maseczkę upiększającą. Wystarczy łyżkę miodu wymieszać z żółtkiem i nałożyć na 15 minut na twarz, a następnie spłukać. Po tym zabiegu twarz będzie wyglądała na nawilżoną i wygładzoną.