Powoli nadchodzi jesień i lada dzień zaczną opadać liście, z których w prosty sposób można przygotować ziemię liściową. Opadłe liście bogate są w m.in. w azot i ligninę, zatem ziemia, jaka z nich powstanie będzie miała strukturę włóknistą, będzie przepuszczalna i dobrze będzie trzymała wilgoć.
Do czego wykorzystać ziemię liściową?
Taką ziemię z powodzeniem można wykorzystać do przesadzania roślin doniczkowych oraz do ściółkowania. Jest ona źródłem niezbędnej dla wzrostu roślin próchnicy, a rozkładające się liście dodane do gleby znacznie poprawiają jej jakość.
Jak przygotować ziemię liściową?
Liście należy zebrać w jedno miejsce. Można stworzyć à la kompostownik i w nim je składować. Nie musi mieć on dna, a ścianki można zrobić z gęstej siatki, tak, by do zalegających liści był stały dopływ powietrza. Najlepiej ustawić go w zacienionym miejscu. Liście, które będziemy składować, powinny być wilgotne, ale nie mokre. Należy je luźno rozłożyć i nie dociskać zbyt mocno. Aby przyśpieszyć ich rozkład, można wcześniej je rozdrobnić np. rozdrabniaczem albo kosiarką ogrodową. Co jakiś czas dobrze jest spryskiwać liście wodą oraz mieszać, co pomoże im równomiernie się rozłożyć. Od jesieni do wiosny liście będą poddawane zmiennym warunkom atmosferycznym, co również wpłynie na tempo ich rozkładu. Należy jednak pamiętać, że różne gatunki liści mogą się rozkładać w różnym tempie. Im liście są twardsze, tym więcej jest w nich włókien i te wolniej się będą rozkładać. Zazwyczaj ulegają przetworzeniu na ziemię liściową po upływie 2 lat. Z kolei cienkie liście o wiele szybciej się rozłożą, już po roku utworzą ziemię do wykorzystania.
Łatwo rozkładające się liście to np.: liście brzozy, topoli, wiśni i dębu.
Twarde liście, które potrzebują więcej czasu na rozkład to np.: liście klonu, głogu, kasztanowca.
W naszym poniższym filmie znajduje się fragment o ziemi liściowej.