Połączenie warzyw i ziół na jednej rabacie to zabieg podnoszący nie tylko estetykę ogrodu, ale również praktyczny. Wyhodowane zioła na bieżąco możemy wykorzystywać w kuchni. Jeśli wiemy, jak oddziałują na posadzone obok warzywa, to dodatkowo przy ich pomocy możemy pozytywnie wpłynąć na wzrost warzyw, a także efektywniej wykorzystać powierzchnię uprawną. Wiele ziół jest również naturalnym wrogiem dla szkodników i chorób warzyw, co również przemawia za tym, że warto posiać w ogrodzie.
Własne zioła w ogrodzie dają nam również duże pole do popisu, możemy sobie pozwolić na różne gatunki, niekoniecznie tylko te znane ze sklepów. Takie rabaty warzywno-ziołowe na pewno uatrakcyjnią wygląd naszego ogrodu i wzbogacą go o nowe zapachy. Wysokie zioła takie jak np. lubczyk stanowić tło dla innych niższych roślin. Niższe z kolei zioła zwłaszcza te wieloletnie można sadzić również na obwódkach i niskich rabatach kwiatowych.
Przykładowy wpływ ziół na uprawiane warzywa
Rumianek – dobrym sąsiedztwem jest dla niego seler, rzodkiewka, por, marchew. Jeśli posiejemy go w sąsiedztwie marchwi, to będzie odstraszał szkodniki podgryzające korzenie np. nornice.
Szałwia – dobrze siać ją koło fasoli, grochu, czy warzyw kapustnych. Zioło to charakteryzuje się intensywnym zapachem, który chroni warzywa przed szkodnikami takimi jak: ślimaki, mszyce, bielinki kapustniki.
Nagietek – warto go siać obok ogórków, grochu, warzyw kapustnych, pomidorów.
Koper – chroni warzywa kapustne przed bielnikiem kapustnikiem.
Mięta pieprzowa – dobrze ją sadzić obok warzyw kapustnych. Odstrasza bielinka kapustnika oraz mszyce.