Do zrobienia wianka najlepiej wybrać stokrotki o dłuższej łodydze, wówczas łatwiej będzie nam je wyplatać. Gdy już uzbieramy odpowiednią ilość stokrotek, zabieramy się do plecenia. Jest to bardzo łatwa czynność, a wianek jest gotowy dosłownie w przeciągu kilku do kilkunastu minut, w zależności od tego, jak duży ma być.
Zaczynamy od dwóch stokrotek, z których jedną trzymamy poziomo – to będzie podstawa, a drugą przykładamy pionowo i zaplatamy łodygę, tak by zrównała się z poziomą stokrotką.
Dokładamy kolejne kwiatki i robimy tak samo. Warto zauważyć, że przy każdej próbie dodawania kolejnego kwiatka, nasza podstawa robi się nieco grubsza, więc wianek nie będzie taki wątły.
Ważne jest, abyśmy dokładali stokrotki w tym samym kierunku, ich główki powinny być skierowane ku górze.
Gdy już mamy zrobiony odpowiednio długi wianek, to aby go zakończyć, należy związać nitką początek z końcem wianka. Można go również zakończyć, zaplatając kilka kwiatków, które także trwale połączą początek z końcem. Wystające łodygi można wówczas wpleść w całość wianka.
Taki wianek na pewno przyniesie dużo frajdy dzieciom, ale można go również zastosować jako dekorację do domu. Niestety pozbawione wody stokrotki szybko więdną. Natomiast i na zwiędnięte stokrotki jest rada, można je pozostawić do ususzenia i zrobić z nich herbatę.
Tutaj przeczytasz więcej o właściwościach zdrowotnych stokrotek