Witajcie na MatkaNatura.pl
Na naszej stronie znajdziecie wiele ciekawych wpisów głównie o tematyce ogrodniczej i o naszym permakulturowym ogrodzie. Nie zabraknie również informacji o zdrowotnych właściwościach roślin. Możecie tu również poczytać o roślinach doniczkowych lub spróbować wykonać, któryś z projektów diy.
Kilka słów o tym, czym jest permakultura?
Pod pojęciem permakultura kryje się zrównoważone rolnictwo i wszelkie działania zgodne z naturą, czyli oparte na naturalnych cyklach zachodzących w przyrodzie. Choć pojęcie permakultury powstało dopiero w latach 70 XX wieku, to sama idea i sposób zrównoważonego użytkowania gleby miał swoich zwolenników już wiele lat wcześniej.
Co zrobić, aby samemu stworzyć permakulturowy ogród?
-Zadbać o bioróżnorodność. Im więcej różnych gatunków roślin tym lepiej. Jeśli oprócz jednorocznych kwiatów, bylin, krzewów, drzew wygospodarujemy trochę miejsca na dzikie rośliny i łąkę kwietną to przyciągniemy do ogrodu wiele pożytecznych owadów i zwierząt.
-Jak najmniej ingerować w naturę i stosować zasady uprawy współrzędnej, dzięki której rośliny posadzone obok siebie będą korzystnie wpływać na swój wzrost lub chronić się przed atakami szkodników.
-Nie stosować nawozów sztucznych. Gleba nie potrzebuje nienaturalnych substancji, aby poprawić swoją żyzność. Jest ona wielowarstwowym ekosystemem, który jeśli nie będziemy w nią ingerować (np. poprzez przekopywanie), sama się zregeneruje. Tak samo warzywa i owoce są o wiele zdrowsze dla nas i wartościowe, gdy są uprawiane bez chemii.
-Stosować tylko naturalne nawozy np. kompost, nawóz zielony, obornik czy chociażby ściółkę.
Trzeba pamiętać, że w takim naturalnym ogrodzie, w którym nie stosuje się nawozów sztucznych oraz nadmiernej pielęgnacji, rośliny są zmuszone same nabrać odporności, aby przetrwać. Brak ingerencji w ich naturalny rozwój nie tylko im nie szkodzi, ale sprawia, że są silniejsze, bujnie rosną, a warzywa uprawiane w taki sposób są o wiele bardziej wartościowe i mają zupełnie inny smak niż te kupione w sklepie.
O naszych początkach z permakulturą tutaj
Jak sadzić ziemniaki tutaj
Grządki bez przekopywania tutaj
O uprawie w ogrodzie biodynamicznym tutaj
Serdecznie zapraszamy
kontakt@matkanatura.pl