Ogórecznik lekarski (Borago officinalis) należy do rodziny ogórecznikowatych. Naturalnie występuje w krajach śródziemnomorskich. Rośnie na stanowiskach słonecznych, na lekkich glebach. Wyrasta na wysokość do 80 cm. Ma rozgałęzioną łodygę, eliptyczne liście oraz efektowne fioletowe kwiaty w kształcie gwiazdek. Kwiaty ogórecznika, oraz liście w smaku są podobne do ogórków i stąd też ich nazwa. Ogórecznik jest również rośliną miododajną. Warto mieć ją w ogrodzie, żeby przyciągnąć owady zapylające.
Właściwości ogórecznika
Ogórecznik zawiera m.in. kwasy tłuszczowe, garbniki, flawonoidy, witaminę C, śluzy, saponiny.
Zastosowanie ogórecznika
Pomaga uspokoić nerwy, stosuje się go jako środek przeciwzapalny. Jest pomocny w walce z przeziębieniami i infekcjami oraz przy schorzeniach układu sercowo-naczyniowego. Pomaga w przypadku bólu gardła czy kaszlu. Ma działanie przeciwzapalne. Dla kobiet jest pomocny w regulacji gospodarki hormonalnej. Stosuje się go także w przypadku schorzeniach skórnych, gdyż nawilża skórę, łagodzi podrażnienia. Ogórecznik wzmacnia także paznokcie i włosy. Wzmacnia układ odpornościowy.
Najczęściej stosuje się jako napar – suszone zioła zalewa gorącą wodą. Można również dostać ogórecznika w tabletkach, kapsułkach lub jako olej.
W kuchni ogórecznik lekarski znalazł zastosowanie również w kuchni jako przyprawa. Można go dodawać do dań obiadowych, sałatek, kanapek.
Nie powinny stosować go kobiety w ciąży.