Jest to krzew pochodzący z regionu Morza Śródziemnego. Do Europy trafił w średniowieczu. Wtedy to uprawiany był głównie w ogrodach klasztornych. Jest jedną z najstarszych roślin o wszechstronnym i uzdrawiającym działaniu. Rozmaryn symbolizuje miłość i przyjaźń.
Warto znać region, z którego pochodzi rozmaryn, gdyż jego skład chemiczny oraz zapach jest uzależniony od miejsca, w którym rośnie i warunków, jakie tam panują. Jest to ważne, jeśli chcemy zastosować rozmaryn do celów leczniczych. Oczywiście należy go zbierać z miejsc wolnych od zanieczyszczeń.
Charakterystyczny zapach rozmaryn zawdzięcza olejkom eterycznym. Roślina ta zawiera cenne flawonoidy i garbniki o działaniu leczniczym.
Zastosowanie rozmarynu
- Rozmaryn ma właściwości rozgrzewające. Jest pomocny w dolegliwościach żołądkowych. Napar z rozmarynu reguluje pracę żołądka, łagodzi wzdęcia, pobudza apetyt.
- Olejek z rozmarynu stosuje się w aromaterapii. Pozytywnie wpływa na organizm. Można go dodawać do kąpieli, stosować wewnętrznie oraz zewnętrznie. Rozcieńczony olejek wciera się w stopy – działa wówczas rozgrzewająco. Olejek stosowany zewnętrznie poprawia również ukrwienie skóry i rozluźnia napięcie mięśniowe. Sprawdzi się także do inhalacji w infekcjach górnych dróg oddechowych.
- Sok z korzenia rozmarynu zalecano na bóle zębów.
- Spirytus rozmarynowy sprawdzi się w przypadku reumatyzmu – należy wcierać go w bolące miejsce. Koi również bóle głowy. Można go pozyskać poprzez macerację kwiatów rozmarynu w alkoholu winnym.
Rozmaryn w kuchni
Jest składnikiem mieszanki ziół prowansalskich, czyli bardzo popularnej przyprawy, ale wykorzystuje się go również samodzielnie. Z rozmarynu można zrobić olej lub oliwę. Wystarczy świeżo ścięte gałązki rozmarynu włożyć do butelki z oliwą lub olejem. Taki olej będzie gotowy po kilku dniach. Można go stosować do sałatek i smażenia.