Kolendra siewna to jednoroczna roślina przyprawowa o właściwościach leczniczych. Należy do rodziny selerowatych i jest jedną z najstarszych roślin zielarskich. Pochodzi znad Morza Śródziemnego, jednak w Polsce jest powszechnie znana i uprawiana. Posiada rozgałęzioną, nagą łodygę wyrastającą na wysokość nawet powyżej 1 metra. Dolne liście są pojedyncze, klapowe, górne natomiast są podwójne pierzastodzielne. Kolendra kwitnie od czerwca do lipca. Jej miododajne, drobne kwiaty zebrane są w baldachy. Posiada kuliste owoce o średnicy kilku mm.
Właściwości kolendry
Roślina ta zawiera wiele cennych substancji, są to między innymi: związki kumarynowe, związki białkowe, fitosterole, olejek eteryczny.
Kolendra jako przyprawa
Stosowana do przyprawiania potraw wzmaga wydzielanie soków żołądkowych, poprawia perystaltykę jelit, poprawia apetyt. Do przyprawiania stosuje się dojrzałe owoce oraz świeże zielone części roślin. Kolendrę można dodawać nie tylko do tłustych dań obiadowych, ale także do ciast np. keksów, mazurków. Roślina ta stanowi podstawy składnik mieszanki przyprawowej o nazwie curry.
Uprawa kolendry siewnej
Nasiona kolendry wysiewa się w kwietniu na głębokość około 1 cm, w rzędach odległych od siebie o około 30 cm. Już po 2-3 tygodniach można spodziewać się pierwszych wschodów. Roślina najpierw wytwarza rozetę liści, z których kolejno wyrastają pędy kwiatowe. Owoce zbiera się, gdy kwiaty zaczynają brunatnieć. Ścinamy wówczas pędy na wysokość 10 cm od ziemi i zostawiamy w suchym, przewiewnym miejscu, żeby jeszcze się dosuszyły. Potem wystarczy tylko wyjąć i oczyścić owoce. Dla zachowania właściwości należy je przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku.
*Ciekawostki
W średniowieczu kolendra siewna była traktowana jako afrodyzjak. Chińczycy z kolei byli przekonani o tym, że spożywanie owoców kolendry jest receptą na nieśmiertelność.