Szyszki są bardzo dobrym materiałem do ściółkowania powierzchni wokół iglaków. Materiał ten spełnia taką samą funkcję jak drobne kamyki, żwirek lub kora. Ponadto ściółka z szyszek będzie na pewno oryginalną dekoracją ogrodu. Wystarczy wybrać się do najbliższego lasu na spacer i podczas takiego spaceru pozbierać je.
Szyszki są trwałe i doskonale poradzą sobie z zatrzymywaniem rosnących chwastów. Do plusów zastosowania szyszek można również dodać to, że nie trzeba przed ich wysypaniem rozkładać włókniny. Jest to również materiał, który nic nie kosztuje.
Z racji tego, że szyszki zakwaszają glebę to oprócz iglaków, będą nadawały się również pod inne kwasolubne rośliny takie jak hortensje, magnolie. Możemy wykorzystać nie tylko szyszki sosnowe, ale także modrzewiowe, czy też szyszki świerkowe. Taka ściółka będzie chroniła rośliny przed utratą wody, wzbogaci również podłoże w cenną próchnicę. Co jakiś czas można uzupełniać ściółkę, dosypując świeże szyszki.
Trzeba mieć na względzie to, że szyszki jako naturalny materiał zawierają nasiona i może się zdarzyć, że zaczną kiełkować.
Zalety, jakie uzyskujemy ze ściółkowania szyszkami
Ochrona gleby
Szyszki stanowią naturalną barierę ochronną dla gleby. Rozkładając je wokół roślin, tworzymy warstwę ściółki, która chroni glebę przed erozją, utrzymuje wilgoć oraz reguluje temperaturę podłoża.
Zwalczanie chwastów
Szyszki doskonale sprawdzają się, aby zapobiec rozrastaniu się chwastów. Ich gęsto ułożone łuski tworzą warstwę, która utrudnia chwastom dostęp do światła słonecznego, co zmniejsza konkurencję o zasoby glebowe.
Naturalne składniki przenikające do gleby
Szyszki ulegają powolnemu rozkładowi, uwalniając przy tym substancje, które mogą korzystnie wpływać na glebę. To naturalne źródło kwasów organicznych, które wpływają na pH gleby, oraz substancji odżywczych.
Estetyczny wygląd
Szyszki mogą również pełnić funkcję dekoracyjną w ogrodzie. Nadają naturalny i rustykalny charakter, zwłaszcza w ogrodach utrzymanych w stylu naturalnym czy wiejskim.