Roślina ozdobna, występująca również pod nazwą sumak odurzający. Swoją popularność zawdzięcza atrakcyjnemu pokrojowi oraz ciekawym kwiatom i zabarwiającym się liściom. Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, ale także szybko rozprzestrzeniła się w klimacie umiarkowanym. Dzięki temu, że jest odporna na susze i mrozy, to nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest również rośliną odporną na szkodniki i choroby. Sumak octowiec preferuje stanowiska słoneczne. Dobrze będzie rósł zarówno na suchych glebach, jak i wilgotnym.
Jak wygląda sumak octowiec?
Jest to krzew lub niewielkie drzewo, wyrastające do około 8 m. Wewnątrz rośliny znajduje się biały sok mleczny, który w przypadku uszkodzenia gałązek wypływa na zewnątrz.
Liście sumaka są nieparzystopierzaste i składają się z kilku – kilkudziesięciu mniejszych listków, które mają zaostrzone wierzchołki, a u nasady są zaokrąglone.
Sumak jest rośliną dwupienną, posiada drobne kwiaty w kolorze żółto-zielonym. Kwiatostany żeńskie wyrastają na około 11 cm, a męskie do 25 cm.
Owocem są drobne pestkowce zebrane w kolbowate owocostany. Na początku mają kolor jasnoczerwony, a z czasem przybierają odcień ciemnoczerwony.
Jak pozbyć się sumaka octowca?
Roślina ta bardzo szybko się rozrasta i w szybkim czasie potrafi opanować rozległy teren. Dlatego też wiele osób próbuje się jej pozbyć z ogrodu, aby nie wyparła innych roślin. Najprostszym sposobem, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tej rośliny, jest usuwanie na bieżąco odrostów korzeniowych.