Lato jest idealną porą na zbieranie kwiatów i robienie z nich kolorowych bukietów. Niestety świeże kwiaty nie są zbyt trwałe. Jeśli chcemy dłużej cieszyć się ich widokiem, to warto wybierać takie rośliny, które można ususzyć.
Co prawda suche bukiet nie są już tak popularne, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Obecnie są wypierane przez sztuczne kwiaty, ponieważ łatwiej jest utrzymać je w czystości i są znacznie trwalsze. Pomimo tego, w dalszym ciągu jest wielu miłośników naturalnych roślin, którzy dzięki bukietowi z suszonych kwiatów chcą na dłużej zatrzymać lato w swoich domach.
Jakie rośliny wybrać?
Istnieje wiele kwiatów, które nadają się do suszenia. Trudno byłoby wszystkie wymienić, ale z tych popularniejszych gatunków do suchych bukietów nadaje się: kocanka, suchołuska, zatrwian, czarnuszka, szałwia, dziewanna. Oprócz kwiatów, jako dodatek do kompozycji można ususzyć i wykorzystać również:
- trawy np. turzyca, śmiałek;
- liście np. anturium;
- nasienniki roślin np. maku, lnu;
- pędy z owocami (suszone łatwo się jednak obsypują) np. ligustru, berberysu;
- byliny np. przywrotnik, tawułka;
- owoce np. miechunki, mikołajka.
Jak suszyć rośliny?
Rośliny do suszenia, powinno się zbierać w słoneczny i suchy dzień, najlepiej po południu. Przy porannym zbieraniu, kwiaty te mogą mieć kropelki rosy, co utrudni proces suszenia. Zebrane rośliny należy powiązać w pęczki i powiesić w suchym, zacienionym miejscu. Wcześniej oczyszczamy je z niepotrzebnych liści oraz kolców. Kolce po wyschnięciu są jeszcze trudniejsze do usunięcia, więc należy usunąć je wcześniej. U delikatnych roślin np. u suchołuski, można suszyć same główki kwiatów i nawlec je później na druciki. Takie kwiatki na drucikach doskonale sprawdzą się do tworzenia np. wianków. Należy pamiętać, żeby rośliny, które suszymy, nie były bezpośrednio wystawione, na działanie promieni słonecznych. Suszenie na takim nasłonecznionym stanowisku sprawi, że ich kolory będą znacznie bledsze.
Tworzenie kompozycji z suszonych kwiatów
Najprostszym i najpopularniejszych sposobem na stworzenie kompozycji z ususzonych roślin, jest zastosowanie specjalnej gąbki florystycznej do suchych bukietów. Wbijając w nią łodygi kwiatów, można tworzyć z nich dowolne formy. Zresztą samą gąbkę można przyciąć w różne kształty i stworzyć unikalną kompozycję. Przy pracy z samymi kwiatami, należy jednak obchodzić się bardzo ostrożnie. Po ususzeniu są niezwykle delikatne i podatne na uszkodzenia. Przy zbyt dużym zagęszczeniu kwiatów, można użyć pęsety do łatwiejszego wkładania roślin w gąbkę. Na koniec kompozycję można utrwalić, spryskując ją nabłyszczaczem lub lakierem bezbarwnym.
Suszone kwiaty wykorzystuje się również do tworzenia kolaży, wianuszków na groby oraz do wieńców adwentowych. Można z nich tworzyć mieszanki zapachowe. Popularnym składnikiem takich mieszanek jest suszona lawenda, płatki róż oraz aromatyczne zioła np. suszona mięta, czy majeranek. Jednak najczęściej wybieraną formą dekoracji jest bukiet suchych kwiatów.
Możliwości jest naprawdę wiele. Praktycznie za darmo możemy stworzyć swoje niepowtarzalne dzieło, do którego materiały są na wyciągnięcie ręki.