W maju można zauważyć duże chrząszcze, które licznie obsiadają drzewa liściaste. Są to chrabąszcze majowe. W ciągu dnia są one mało widoczne. Dopiero wieczorami zaczynają być aktywne.
Jak wygląda chrabąszcz majowy?
Owady te można rozpoznać po tym, że posiadają owalny, czarny tułów. Na ich grzbiecie znajdują się brązowe pokrywy skrzydłowe. Dorosły osobnik ma około 25-35 mm długości i posiada silnie gryzący aparat gębowy, charakterystyczne czułki o kształcie wachlarza i brunatne odnóża.
Larwami chrabąszczy są pędraki. Mają biało-żółty kolor i są zwinięte na kształt podkowy. Dorosłe larwy mają wielkość kilku cm.
Chrabąszcze żywią się liśćmi drzew liściastych, natomiast ich larwy żerują pod ziemią. Zarówno dorosłe chrabąszcze, jak i pędraki zimują w glebie.

Czy pędrak chrabąszcza, to szkodnik?
Niestety, ale pędraki są poważnymi szkodnikami glebowymi. Żerują w glebie w strefie korzeniowej roślin. W początkowym stadium larwy żywią się martwą materią organiczną i nie przysparza to szkód roślinom. Natomiast gdy larwy osiągną dojrzałość, wówczas zaczynają podgryzać korzenie roślin ozdobnych, traw, a nawet większych krzewów i drzew, a to już stanowi poważny problem w uprawie roślin.
Jakie są sposoby na pędraki w ogrodzie?
Jeśli już zaczynają nam znacznie uprzykrzać życie, to warto na początku zainteresować się naturalnymi metodami, które pozwolą ograniczyć ich ilość w ogrodzie. Warto wiedzieć, że niektóre gatunki ptaków, żywią się pędrakami np. sikorki, dlatego też dobrze jest przyciągnąć je do ogrodu, np. zawieszając budki lęgowe oraz sadząc atrakcyjne dla nich rośliny, którymi będą mogły się pożywić. Na rynku istnieją również ekologiczne preparaty, które można zastosować, aby rozprawić się z tymi szkodnikami.