Narzędzia w ogrodzie są niezbędne do wielu prac. Przy wyborze narzędzi należy zwrócić uwagę, żeby były wykonane z solidnych materiałów. Nie jest to przedmiot tylko na jeden sezon, a na wiele lat, dlatego też, jeśli mamy zainwestować pieniądze w jakiś sprzęt ogrodniczy, to niech będzie on porządny.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzi? Na pewno powinniśmy zwrócić uwagę czy narzędzia są dopasowane do naszej postury, czy będzie nam wygodnie na nich pracować i czy w użytkowaniu nie będą za ciężkie. Najlepiej wybierać uniwersalne, czyli takie, które można wykorzystywać do różnych czynności. Zaoszczędzimy dzięki temu pieniądze oraz mniej miejsca zajmie ich przechowywanie.
Najbardziej przydatne narzędzia w ogrodzie
Szpadel
To jedno z tych narzędzi, które zdecydowanie powinno być dostosowane do naszej postury. Źle będzie się pracowało, jeśli będzie on np. za długi lub zbyt ciężki.
Motyka
Narzędzie to służy do przycinania końców chwastów, żłobienia oraz płytkiej uprawy. Jest to dosyć uniwersalny przyrząd, dlatego też niektórzy używają jej jako zamiennik dla szpadla i wideł.
Pikownik
Z tego narzędzia bardzo często korzystam podczas sadzenia roślin. Służy ono do robienia otworów w glebie, co bardzo ułatwia proces sadzenia.
Widły
Zaopatrując się w widły, należy zwrócić uwagę na wytrzymałość i długość drzewca. Długimi drzewcami łatwiej wzrusza się glebę, krótkie natomiast są poręczniejsze i wygodniejszy przy pracy w dość zbitej ziemi.
Grabie
Dla każdego działkowicza jest to niezbędna narzędzie nie tylko do grabienia liści, ale także do przygotowania grządek, kiedy trzeba wyrównać glebę. Dzięki nimi można również usunąć z gleby kłącza, pozostałości po roślinach, czy perz. Do wyrównania gleby używa się grabi standardowych, natomiast grabie o szerokich, blaszanych zębach służą głównie do czyszczenia gleby z resztek niepotrzebnych materiałów.
Łopatka
Mała łopatka to również bardzo przydatne narzędzie do prac w ogrodzie. Zwłaszcza przy przesadzaniu większych roślin, czy wykopywaniu cebulek na zimę.
Sekator i piła
Podcinanie gałązek, czy przekwitłych roślin jest o wiele łatwiejsze, jeśli mamy ostry sekator. Natomiast do podcinania grubszych gałęzi przyda się piła.
Sierp i kosa
Te narzędzia posłużą do wycinania wysokich traw.
Kilof
Przyda się do wyciągania korzeni drzew albo do rozbijania zbyt ubitej ziemi, z którą nie da się rozprawić za pomocą np. szpadla.
Kultywator
Za pomocą tego narzędzia wzrusza się wierzchnią warstwę ziemi, a także jest pomocny do wyrwania z ziemi chwastów, które płytko się zakorzeniły.
Taczka
Zdecydowanie ułatwia pracę w ogrodzie. Kiedy trzeba wywieźć liście na kompot albo przywieźć kompost na grządki, taczka jest niezbędna.
źródło fot. pixabay.com