Nasturcja pochodzi z Ameryki Południowej i Meksyku. Rośnie na tamtejszych terenach górskich, w lasach i zaroślach. Do Europy przywieziono ją pod koniec XVI wieku.
Jest rośliną jednoroczną o płożącej lub pnącej łodydze. Występuje w odmianach pnących oraz karłowych. Formy pnące silnie rozrastają się, karłowe są bardziej zwarte. Nasturcja osiąga wysokość od 30 cm do nawet kilku metrów. Jej kwiaty są barwy żółtej, pomarańczowej lub w odcieniach czerwieni. Kwiaty są niesymetryczne o średnicy 4-5 cm, mają kształt kielicha. Nasturcja kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków. Rośliny te warto wysiewać w sąsiedztwie warzyw, gdyż uchronią je przed atakiem mszyc, bielinków kapustników, mrówek oraz ślimaków.
Nasturcja jest rośliną jadalną
Jej kwiaty mają charakterystyczny ostry smak. Dlatego też, tam skąd pochodzi, jest używana, jako przyprawa. U nas najczęściej kwiaty nasturcji spożywa się na surowo. Są one dodawane do sałatek, kanapek lub stanowią element dekoracyjny dania.
Właściwości nasturcji
Nasturcja ma również właściwości lecznicze. Surowcem są kwiaty, liście oraz nasiona nasturcji. Nasturcja jest cennym źródłem witaminy C. Działa przeciwzapalnie. Jest również grzybobójcza i bakteriobójcza. Usprawnia pracę wątroby i oczyszcza organizm z toksyn. Jest stosowana w chorobach układu oddechowego. Syropy z nasturcji mają działanie wykrztuśne. Pomimo licznych właściwości zdrowotnych, nasturcji nie powinny spożywać m.in. osoby chorujące na wrzody żołądka oraz kobiety w ciąży. Nasturcja stosowana zewnętrznie przyśpiesza gojenie się ran. W kosmetyce stosuje się ją do usuwania nadmiaru zrogowaciałego naskórka. Ekstrakty z nasturcji często występują w składzie kosmetyków na trądzik. Można je spotkać również w szamponach, gdyż są pomocne w walce z łupieżem. Oprócz tego przyśpieszają porost włosów i zapobiegają ich wypadaniu.
Uprawa nasturcji
Jeżeli chodzi o uprawę nasturcji, to roślina ta nie jest zbyt wymagająca. Preferuje glebę średnio żyzną i o średniej wilgotności. Jeśli zostanie posiana na bardzo żyznej glebie na stanowisku zacienionym, wówczas wykształci mocne pędy i liście, ale będzie miała mniej kwiatów. Najlepiej rośnie w półcieniu lub na stanowiskach słonecznych. Nasiona należy wysiać od razu do gruntu pod koniec kwietnia lub na początku maja. Należy pamiętać, że roślina ta bardzo nie lubi przesadzania oraz jest dosyć wrażliwa na przymrozki. Przy niepewnej pogodzie warto nieco zaczekać z jej wysianiem. Gatunki pnące należy siać w rzędach w odległościach 40-50 cm od siebie. Gatunki karłowe należy siać w rzędach w odległościach około 30 cm.
Najpopularniejszym gatunkiem nasturcji jestTropaeolum majus czyli nasturcja większa. Istnieje wiele odmian nasturcji większej różniących się wielkością i barwą kwiatów np. Tropaeolum majus nanum – niska odmiana o czerwonych kwiatach, Tropaeolum majus odoratus– odmiana o pełnych żółto-złotych kwiatach.
Zastosowanie nasturcji: tarasy, skrzynki balkonowe (formy pnące), rabaty (formy karłowe), roślina lecznicza, bukiety, kompozycje roślinne.