Pigwowiec jest krzewem ozdobnym wyrastającym na wysokość koło 1 m. W Polsce najczęściej uprawia się w pigwowiec japoński który, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Japonii.
Pigwowce, choć nie należą do wysokich krzewów, to jednak znacznie rozrastają się na boki. Krzewy te posiadają owalne, ciemnozielone liści. U ich nasady wyrastają również niewielkie przylistki. Pędy pigwowca pokryte są ostrymi kolcami o wielkości 1 cm.
Pigwowiec zakwita w marcu i w kwietniu. Wówczas na jeszcze bezlistnych gałązkach pojawiają się pięciopłatkowe kwiaty, przypominające swoim kształtem kwiaty jabłoni. Kwiaty pigwowca mają intensywny kolor. Przybierają odcienie pomarańczowego i czerwonego. Kwitnące gałązki można umieścić w wazonie jako samodzielną dekorację lub uzupełnienie bukietu kwietnego.
![](http://matkanatura.pl/wp-content/uploads/2020/10/IMG_20200425_145719-2-768x1024.jpg?v=1603279479)
Jesienią pigwowce wydają owoce przypominające małe jabłka. Mają średnicę około 4 cm. Owoce pigwowca posiadają żółtą skórkę, są twarde i kwaśne, dlatego nie zaleca się spożywania ich na surowo. Są natomiast dobrym materiałem na przetwory. Zbiera się je jesienią. Można z nich zrobić smaczne konfitury i dżemy. Owoce pigwowca odznaczają się dużą zawartością witaminy C oraz cytrusowym zapachem. Po zasypaniu pokrojonych owoców cukrem można zrobić z nich syrop, który będzie dodatkiem do herbaty jako zamiennik cytryny. Sprawdzi się również w okresie przeziębień na podniesienie odporności. Z owoców pigwowca robi się również nalewki.
![](http://matkanatura.pl/wp-content/uploads/2020/10/owoce-pigwowca-1-1024x768.jpg?v=1603282350)
Uprawa pigwowca
Ze względu na atrakcyjny wygląd pigwowce są chętnie uprawiane w ogrodach i na działkach. Na ich korzyść przemawia również to, że są mało wymagające. Jeżeli chodzi o warunki glebowe, to poradzą sobie raczej na każdej glebie. Natomiast jeśli zależy nam na tym, aby obficie kwitły i owocowały, to należy posadzić je w żyznej i wilgotnej glebie. Preferują stanowiska słoneczne, ale dobrze będą rosły również w półcieniu. Są wytrzymałe na niskie temperatury. Choć przy bardzo mroźnej i bezśnieżnej zimie mogą nieznacznie przemarznąć, to po przycięciu gałęzi i tak powinny wydać nowe pędy. Młode rośliny, należy regularnie podlewać, starsze natomiast są już uodpornione na susze.
Pigwowce mogą tworzyć niskie żywopłoty np. posadzone wzdłuż ogrodzenia lub drogi. Będą efektowną ozdobą również przydomowych ogródków i skalniaków.