Jemioła to pasożytnicza roślina licząca ponad 100 gatunków. Ten zimozielony krzew niezbędne do życia składniki pokarmowe pobiera z drzewa, na którym rośnie. Jemioła kwitnie od lutego do kwietnia. Jej owocami są białe jagody, wypełnione kleistym miąższem.
Na jakich drzewach rośnie jemioła?
W Polsce występuje:
– Jemioła pospolita typowa – rośnie na drzewach liściastych np. brzozach, topolach, klonach, lipach.
– Jemioła pospolita rozpierzchła – rośnie najczęściej na sosnach, czasami można ją spotkać na modrzewiach lub świerkach.
– Jemioła pospolita jodłowa – jak sama nazwa wskazuje, rośnie tylko na jodłach. Najrzadziej można ją spotkać.
Jemioła na Boże Narodzenie
Jemioła kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Choć już od dawna przypisywano jej magiczne właściwości, to obecnie wykorzystywana jest najczęściej jako świąteczny element dekoracyjny i ozdoba domów. Symbolizuje życie, wybaczenie, płodność. Zapisany w tradycji pocałunek pod jemiołą ma zapewnić miłość i szczęście.
Na co pomaga jemioła?
Jemioła jest wykorzystywana jako roślina zielarska. W ziołolecznictwie wykorzystuje się młode pędy jemioły oraz liście. Roślina ta jest polecana w profilaktyce i leczeniu chorób serca, gdyż wzmacnia mięsień sercowy i poprawia krążenie. Wspomaga ponadto koncentrację i pamięć oraz pozytywnie wpływa na pracę trzustki. Poprawia również trawienie. Jak widać, roślina ta ma sporo zastosowań zdrowotnych, mimo to nie należy stosować żadnych preparatów z jemiołą na własną rękę. Najlepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem lub fitoterapeutą.
źródło fot. pixabay