Nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis L.)
Kwitnąca na żółto nawłoć kanadyjska jest zwiastunem nadchodzącej jesieni. To właśnie w sierpniu i we wrześniu najintensywniej kwitnie, a jej optymistycznym kolorem będziemy mogli cieszyć się do późnej jesieni. Ta miododajna roślina zawiera dużą ilość cennego pyłku i nektaru, dlatego też chętnie jest odwiedzana przez liczne owady. Niewiele wiadomo o właściwościach leczniczych tej rośliny, prócz tego, że była stosowana przez Indian, którzy wykorzystywali ją do sporządzania wzmacniających herbatek oraz lewatyw. Z kolei używana zewnętrznie miała wyleczyć obolałe miejsca.
Nawłoć kanadyjską uprawia się głównie jako roślinę ozdobną, przyciągającą pożyteczne owady. Szczególnie pięknie wygląda w ogrodach typu wiejskiego. Wyrasta na wysokość do 1,5 m, a jej łodygi zakończone wiechowatymi kwiatostanami efektownie prezentują się na tle przydomowych ogródków. Nawłoć kanadyjska najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Nie jest zbyt wymagająca jeżeli chodzi o glebę, która powinna być raczej przepuszczalna i wilgotna. Rozmnaża się przez kłącza oraz nasiona.
Sprowadzając nawłoć kanadyjską do ogrodu, trzeba mieć na uwadze to, iż jest to roślina inwazyjna. Szybko rozrasta się i może zdominować inne, rodzime gatunki. Można zapobiec jej rozsiewaniu się poprzez ścinanie przekwitłych kwiatostanów. Nie zmienia to jednak faktu, że jest niezwykle efektowną ozdobą późno letnich i jesiennych ogródków.
Lecznicze właściwości nawłoci pospolitej (Solidago virgaurea L.)
Znacznie więcej wiadomo o właściwościach leczniczych nawłoci pospolitej. Różni się ona od nawłoci kanadyjskiej większymi kwiatami oraz brakiem włosków na łodydze.
Ziele nawłoci pospolitej zbiera się na początku kwitnienia, czyli, od lipca do września. Zebrany materiał należy rozłożyć cienką warstwą w suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu. Dobrze wysuszony surowiec powinien być pozbawiony zapachu oraz mieć gorzkawy smak.
Ziele nawłoci pospolitej ma działanie moczopędne, usuwa z organizmu toksyny, działa przeciwbakteryjnie, wiatropędnie, podnosi odporność organizmu. Zawarta w nawłoci rutyna powoduje wzmocnienie naczyń krwionośnych. Napar stosuje się również jako środek napotny, można nim przemywać twarz, szczególnie jest pomocny przy cerze trądzikowej, ma działanie przeciwzapalne i ściągające. Taki tonik dodatkowo oczyści i zwęzi pory. Naparem można również płukać jamę ustną i gardło.