Dalia pochodzi z Ameryki Środkowej. Występuje również pod nazwą georginia i liczy kilkanaście gatunków. W naszym kraju jest bardzo popularna i często gości w ogrodach. W zależności od odmiany dalie osiągają różną wysokość oraz różną barwę. Wiele z nich jest kwiatami dwu lub wielobarwnymi. Najmniejsze kwiaty dalii mają średnicę od około 5 cm do nawet 30 cm. Również ich wysokość jest zróżnicowana, bo od 25 cm do około 2 m.
Dalie są roślinami wieloletnimi. Są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego nie zostawia się ich w gruncie na zimę. Jesienią wykopuje się ich karpy, a pędy przycina się około 10 cm nad poziomem gleby. Dla ułatwienia, po wykopaniu warto sobie oznaczyć kolor lub odmianę, aby w kolejnym sezonie łatwiej było je rozmieścić w ogrodzie. Wykopane karpy przechowuje się w temperaturze 5-8°C, można je przykryć piaskiem lub trocinami. Pozostawione na zewnątrz pomimo przykrycia mogą zmarznąć, dlatego najlepiej przechowywać je w pomieszczeniu.
Jak uprawiać dalie?
Dalie wysadza się do gruntu w połowie maja, gdy już minie niebezpieczeństwo gruntowych przymrozków. Wymagają one słonecznego i ciepłego stanowiska oraz w miarę możliwości zacisznego. Wysokie odmiany powinny być dodatkowo osłonięte od wiatru. Rośliny te najlepiej rosną na żyznej i przepuszczalnej glebie. Dobrze działa na ich wzrost wzbogacenie podłoża naturalnym nawozem np. obornikiem lub kompostem. Karpy należy dołować na głębokość 3-5 cm. Niskie odmiany sadzi się co 25 cm, a te wyższe co 60 cm. Po posadzeniu rośliny należy regularnie podlewać. Dalie bardzo szybko rosną, zakwitają już po 10-12 tygodniach od posadzenia. Kwitną od lipca aż do późnej jesieni. Przy wysokich odmianach należy stosować podpórki zabezpieczające roślinę przed złamaniem. Chore rośliny należy usuwać, gdyż dalie są dosyć podatne na choroby wirusowe i często są atakowane przez mszyce.
Dalie w ogrodzie
Rośliny te należą do jednych z popularniejszych kwiatów ogrodowych, zdobiących letnie ogrody. Szczególnie dalie wysokie, ze względu na bardzo różnorodną kolorystykę, mogą być wykorzystywane do nasadzeń w grupach na rabatach kwiatowych. Dalie niskie sprawdzą się w uprawie w pojemnikach na tarasach oraz na rabatach w postaci obwódek. Dużym ułatwieniem przy uprawie dalii w donicach jest to, że możemy jesienią schować donice z przekwitniętymi roślinami do piwnicy, a wiosną ponownie wynieść je na taras. W ten sposób możemy je uprawiać przez kilka sezonów.