Dalie są roślinami wrażliwymi na niskie temperatury, dlatego też po przekwitnieniu należy je wykopać, a przez zimę przechowywać w pomieszczeniu, w temperaturze około 5-8°C
Dalie w ogrodzie
Jesienią, po pierwszych przymrozkach należy wykopać karpy dalii. Wówczas ich łodygi i liście są zwiędnięte, co oznacza, że już nadszedł czas, aby usunąć je z gruntu. Wtedy też przycinamy pędy dalii, zostawiając około 10 cm fragment łodygi. Do wykopania dalii najlepiej posłużyć się widłami ogrodniczymi, a czynności te przeprowadzić podczas suchej pogody, ponieważ, łatwiej je będzie wtedy usunąć. Dalii nie można wykopać zbyt wcześnie dlatego, że pod koniec okresu wegetacyjnego roślina ta pobiera składniki odżywcze na kolejny sezon. Gdy jej łodygi są jeszcze zielone, oznacza to, że jeszcze gromadzi zapasy i należy wstrzymać się z wykopywaniem.
Dalia w doniczce
Jeśli dalie uprawialiśmy w doniczkach, to jesienią nie trzeba ich wyjmować, tylko wystarczy schować razem z doniczką do piwnicy. Po pierwszym przymrozku tak samo, jak w przypadku dalii rosnących w gruncie ścinamy pędy na około 10 cm nad ziemią. Ziemia w doniczce powinna być sucha i oczywiście na czas przechowywania nie należy ich podlewać. Ważne jest również, aby pomieszczenie, w którym będziemy przechowywać dalie, było ciemne i chłodne.
Oznaczanie dalii
Wykopane bulwy przetrzymywane w pojemniku łatwo mogą się pomieszać. Dlatego, jeśli zależy nam, aby w kolejnym sezonie, posadzić je poszczególnymi odmianami lub kolorami to każdą bulwę powinniśmy oznakować.