Maj jest najpiękniejszym wiosennym miesiącem. Cała roślinność, dotknięta ciepłymi promieniami majowego słońca, zaczyna zielenić się i bujnie rosnąć. Zakwitają rośliny, które jeszcze tego nie zrobiły w poprzednich miesiącach. Wokół wszystko kwitnie, pachnie, świeci słońce. Świat za oknem w maju nastraja bardzo optymistycznie. Nic dziwnego, że maj jest uważany za miesiąc zakochanych. Już w samej zakwitającej przyrodzie można się zakochać.
W lasach drzewa wreszcie zaczynają rozwijać swoje zielone liście. Mają one specyficzną barwę nasyconej zieleni, którą możemy się cieszyć tylko w maju. W późniejszych miesiącach kolor ten już nie jest tak intensywny. Kwitną teraz graby, klony zwyczajne, buki. Zakwita jawor. Zakwitają jabłonie leśne i grusze oraz leśne trawy. Wśród zakwitłych drzew, w lesie rzuca się w oczy dąb bezszypułkowy, u którego liście zaczynają rozwijać się dopiero w drugiej połowie miesiąca. W maju, w runie leśnym jest już znacznie mniej kwiatów, dlatego że rozrastające się liście drzew przysłaniają promienienie słoneczne, które już w mniejszej ilości wpadają do lasu. Nie przeszkadza to konwaliom i poziomkom, które teraz kwitną na zacienionych stanowiskach. W lasach iglastych zakwitają sosny i świerki, a na końcach ich gałązek otwierają się pączki, z których wysuwają się wierzchołki wzrostu. Na modrzewiach pojawiają się młode szpilki. Kwitną krzewy takie tak: malina, jeżyna, głóg, borówka czernica. Zaczyna kwitnąć borówka brusznica, jarzębina (jarząb pospolity). W maju pojawiają się już pierwsze owocniki borowika szlachetnego.
Maj dla większości ptaków jest porą lęgową. Ptaki składają jaja, a w wielu gniazdach często są już wyklute pisklęta. W lasach rozbrzmiewają ptasie śpiewy. Najbardziej słyszalnym zwłaszcza w porze wieczorowej jest słowik. Koniec maja jest okresem, kiedy przychodzą na świat nowe tchórze, rodzą się młode sarny. Również w tym okresie samica jelenia rodzi 1-2 młode, a samica żubra rodzi 1 młode. W tym samym czasie kończy się wyrastanie nowych rogów samcom.
Owady i bezkręgowce, które jeszcze czekały na cieplejsze promienie, by obudzić się z zimowego snu, teraz mają najlepszą okazję. Wybudzają się te gatunki, które zimowały w postaci larw, jaj i poczwarek. Swoje działania w lasach i sadach zaczynają teraz szkodniki z rzędów muchówek, motyli i chrząszczy. Maj dla owadów jest porą godową. Na początek maja przypada okres rui chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowca. Wieczorami aktywnie latają, a skuszone dobiegającym światłem obijają się o szyby domów. W lesie pojawiają się chrząszcze, z których najbardziej pożyteczne są tęcznik liszkarz oraz tęcznik mniejszy. Na leśnych polanach pojawiają się kolorowe motyle, wśród których najczęściej widać rusałkę żałobnika oraz pazia królowej.
Ogród majowy jest pełny życia i kolorów. Kwiatów jest coraz więcej. Co prawda rośliny wysiane wiosna do gruntu jeszcze nie zdążyły zakwitnąć, ale za to zakwitają rośliny cebulowe, czyli: tulipany, narcyzy, szafirki. Z gatunków kwiatów dwuletnich zakwitają niezapominajki – ogrodowe odmiany niezapominajki leśnej. Zakwitają konwalie. W parkach i ogrodach unosi się zapach lilaka, czyli popularnego bzu. Zakwitają przydrożne kasztanowce, a wśród krzewów czeremcha i głóg. Zakwitają również truskawki.
W ogródkach oprócz pięknych kwiatów, przybywa roślin w postaci chwastów, które należałoby usunąć. Warto przy okazji zwrócić uwagę na nieproszone owady, czyli szkodniki, prężnie działające w sadach i ogrodach. Na młodych siewkach kapusty, u ich podstawy łodygi może żerować śmietka kapuściana. Kolejnym szkodnikiem będzie również aktywna w tym miesiącu śmietka cebulanka, która uszkadza cebulę. Działanie tego szkodnika możemy poznać po tym, jak środkowy liść więdnie i łatwo można go wyciągnąć. Na liściach agrestów i porzeczek możemy dostrzec żerującą gąsienice plamca agreściaka, a na ostach i pokrzywach często żerują gąsienice rusałki osetka. Na jabłoniach mogą pojawić się intensywnie żerujące gąsieniczki namiotnika jabłoniowego, co objawia się pozwijanymi listkami, w których gatunek ten żyje.
W każdym razie majowy sad to nie tylko działalność szkodników. Z drzew owocowych przekwitły już brzoskwinie i morele, ale za to kwitną inne drzewa i krzewy owocowe. Pięknie zakwitają jabłonie. Bezlistne pozostają jedynie robinie, czyli popularne białe akacje. Trawa jest intensywnie zielona. Majowa przyroda bez wątpienia zachęca do spędzania czasu wśród pięknie zakwitających roślin i oczywiście sprzyja zakochaniu się.