Rośliny od zawsze fascynowały człowieka ze względu na swoje piękno. Nie od dziś wiadomo, że lubimy otaczać się ładnymi przedmiotami. Dlaczego by, więc nie przenieść trochę tego piękna i kawałka przyrody do wnętrza domu czy mieszkania?
Dawniej roślinami doniczkowymi trzymanymi w domach były przeważnie zioła. Nie tylko pełniły one funkcję estetyczną, ale dzięki zawartości olejków eterycznych, roztaczały w pomieszczeniach charakterystyczne zapachy i oczywiście były dodatkiem do różnych potraw. Dlatego też, za dwie najstarsze rośliny doniczkowe uważa się rozmaryn i mirt. Później w momencie, gdy bardzo popularne stały się zamorskie podróże, zaczęto przywozić coraz to nowsze rośliny. Zaowocowało to tym, że możemy sobie teraz pozwolić na domową uprawę roślin egzotycznych, takich jak storczyki czy kaktusy.
Nic dziwnego, że lubimy otaczać się kwiatami doniczkowymi, gdyż dodają nam energii i pozytywnie oddziałują na nasze samopoczucie. Wnętrza od razu zyskują nie tylko pod względem wizualnym, ale także jakości powietrza, które jest przez nie nawilżane i oczyszczane. Rośliny chętnie wybierane do wystroju wnętrz, które pochłaniają najwięcej substancji toksycznych to np.: draceny, figowce, palmy, pnącza np. bluszcz pospolity oraz inne np. skrzydłokwiat. Bardzo pozytywny wpływ mają na ludzi rośliny doniczkowe kwitnące i owocujące, a im kwiatów, owoców i liści jest więcej, tym lepiej. Obecnie wybór roślin doniczkowych jest ogromny i każdy miłośnik roślin znajdzie coś dla siebie. Decydując się na kwiaty doniczkowe, musimy mieć na uwadze, że takie rośliny są całkowicie od nas zależne. Jeśli nie będziemy o nie dbać, nie będziemy ich podlewać to niestety, ale długo nie pożyją. Musimy więc zapewnić im optymalne warunki rozwoju. Chodzi tu również o to, żeby oprócz zapewnienia odpowiednich warunków do wzrostu, roślina po prostu dobrze się czuła w danym pomieszczeniu.
Wybieramy rośliny
Przy wyborze roślin, przeważnie kierujemy się własnymi upodobaniami i przeznaczeniem do danego typu wnętrza oraz subiektywnymi odczuciami, jakie wzbudza u nas roślina. Warto jednak wiedzieć o pewnych regułach, które stosują projektanci wnętrz, proponując do danego wystroju konkretną roślinę. Poniżej znajduje się kilka aspektów, którymi powinniśmy kierować się przy doborze roślin do danego typu pomieszczenia.
Jakie kwiaty doniczkowe wybrać do pokoju gościnnego?
Pokoje dzienne bądź gościnne zazwyczaj są dosyć przestronne, tak aby rodzina i znajomi swobodnie się pomieścili. Oprócz tego miejsca te są tak urządzone, aby miło można było w nich wypoczywać i spędzać czas z najbliższymi. Kilka roślin doniczkowych pomoże uzyskać przytulne wnętrze. Przy dużym, słonecznym salonie nie musimy się niczym ograniczać co do wyboru roślin. Rośliny o barwnych kwiatach czy niekwitnące, ale równie okazałe o różnorakich ozdobnych liściach – to już od nas zależy, co wybierzemy. Przy dużych powierzchniach możemy sobie pozwolić na rozłożyste kwiaty jak np. monstera, palmy, figowce. Do mniejszych wnętrz będą pasować storczyki, ciekawe sukulenty lub tradycyjne paprotki, zwisające bluszcze oraz trzykrotki. Najważniejsze to dobrać je do wielkości pomieszczenia i panujących w nim warunków odpowiedniego nasłonecznienia i wilgotności.
Jakie kwiaty będą odpowiednie do kuchni?
Kuchnia jest miejscem, gdzie panują nieco trudniejsze warunki do uprawy roślin doniczkowych, ze względu na częste opary od gotowania i smażenia. Są jednak gatunki, którym nie są straszne wysokie temperatury np. fiołek afrykański. Ta niewielka roślina jest łatwa w uprawie, a przy tym pięknie kwitnie przez cały rok. Kolejną rośliną chętnie umieszczaną w kuchni jest odporna na niekorzystne warunki zielistka. Posiada dekoracyjne liście. Jej długie pędy swobodnie mogą zwisać z szafek kuchennych. Nie można zapomnieć również o ziołach, które są idealnym rozwiązaniem na zapełnienie kuchennych parapetów. Nie tylko będą ciekawą dekoracją, ale również przydadzą się do przyrządzania potraw. Warto mieć pod ręką miętę oraz melisę, z których możemy przyrządzić zdrową i orzeźwiającą herbatkę. Tymianek, oregano, bazylia czy posadzona w doniczce natka pietruszki, wypełnią kuchnię zapachem i będą świeżymi przyprawami do potraw. Ponadto olejki eteryczne, które są wydzielane przez zioła, pozytywne wpływają na nasze samopoczucie. Dodatkowo eliminują brzydkie zapachy i odświeżają powietrze.
Jakie kwiaty wybrać do łazienki?
Łazienka jest dobrym miejscem dla roślin doniczkowych, które lubią wilgotność. Jeśli tylko dostarczymy im odpowiednią ilość światła i umieścimy w odpowiednim miejscu, to stworzymy idealne warunki dla ich wzrostu. Warto pamiętać o tym, że w łazienkach nie ma stałej temperatury. Wietrzenie, gorąca woda powodująca wzrost temperatury, kosmetyki, lakiery do włosów, to wszystko może wpływać szkodliwie na rośliny. Jakie kwiaty wybrać do łazienki ? Przede wszystkim takie gatunki, które dobrze znoszą gorącą temperaturę oraz dużą wilgotność np. storczyk, zielistka, anturium, dracena, cibora.
Które rośliny są odpowiednie do sypialni?
Rośliny umieszczone w sypialni niosą wiele pożytku dla śpiącego. Wytwarzają tlen, niwelują zanieczyszczenia powietrza, uspokajają, poprawiają samopoczucie oraz nawilżają powietrze. Choć niektórzy twierdzą, że sypialnia nie wymaga trzymania w niej ozdobnych elementów typu rośliny doniczkowe, gdyż jest to pomieszczenie, które przez większość dnia nie jest uczęszczane. Z racji tego, o podlewaniu kwiatów w sypialni zwyczajnie się zapomina. Mimo wszystko skoro spędzamy tam mniej więcej 8 godzin podczas snu, to dobrze, aby w pomieszczeniu tym istniały dogodne warunki do odpoczynku, a dzięki roślinom doniczkowym takie warunki możemy stworzyć. Już sam widok zieleni ma działanie kojące i pomaga się wyciszyć. Jakie kwiaty wybrać do sypialni? Odpowiednie będą takie roślin, które w nocy wytwarzają tlen np. wężownice, aloesy, grubosze drzewiaste, grudniki, figowce.
Jakie rośliny doniczkowe postawić w biurze?
W biurze warto mieć rośliny doniczkowe, gdyż ocieplą surowe pomieszczenia i dodadzą im elegancji, a ponadto będą wpływać pozytywnie na nastrój pracowników i klientów. Rośliny doniczkowe są elementem, który kojarzy nam się z domem. Warto więc stworzyć sobie w biurze takie „domowe warunki”, żeby przyjemniej nam się pracowało. W biurach powinno się ustawiać rośliny o ostrych, szpiczastych liściach, które to będą pobudzać do działania oraz dodadzą energii i ułatwią koncentrację. W takich miejscach sprawdzą się: paprocie, fikusy, palmy koralowe, skrzydłokwiaty. Unikać należy roślin o jaskrawych barwach i intensywnym zapachu, ponieważ mogą działać rozpraszająco.