Mięta pieprzowa jest byliną charakteryzującą się silnym orzeźwiającym zapachem i chłodzącym, mentolowym smakiem. Jej łodygi mogą być wzniesione lub płożące. Wyrasta na około 90 cm wysokości. Liście mięty są owalne, a ich brzegi są ząbkowane. Kwitnie od lipca do sierpnia. Rośnie na wilgotnych, żyznych glebach.
Surowcem zielarskim jest ziele oraz liście, które zbiera się na przełomie czerwca i lipca. Ziele należy zbierać w pogodny dzień i suszyć w cieniu, w przewiewnym miejscu. Liście przeznaczone do suszenia powinny być dobrze wykształcone i bez żadnych zmian chorobowych. Po wysuszeniu należy trzymać je w szczelnie zamkniętym pojemniku, żeby nie straciły olejku eterycznego.
Właściwości mięty
Mięta stosowana jest w przypadku zaburzeń trawiennych. Herbatki z mięty zaleca się przy bólach brzucha, nudnościach, przeziębieniach, w chorobach wątroby i woreczka żółciowego. Mięta wykazuje działanie rozkurczowe, przeciwwymiotne, żółciopędne, przeciwbólowe, napotne, wzmacniające. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, reguluje wypróżnianie. Nie należy jej stosować przy nadkwaśności żołądka. Świeże listki mięty przyłożone w miejsce ukąszenia owadów szybko przyniosą ulgę.
Z mięty wytwarza się również olejek miętowy, który znajduje zastosowanie w lecznictwie, w przemyśle kosmetycznym i spożywczym. Można go stosować do inhalacji. Łagodzi wówczas objawy przeziębienia oraz udrażnia drogi oddechowe. Olejek miętowy można stosować wewnętrznie, jednak większe dawki niż są zalecane, mogą wywoływać ból brzucha i nudności. Stosowany zewnętrznie w niektórych przypadkach może działać drażniąco na skórę.
Zastosowanie mięty w kuchni
W kuchni listki mięty są idealnym dodatkiem do orzeźwiających napojów. W czasie upałów skutecznie gaszą pragnienie. Świeże listki można dodawać do sałatek, twarożków. Można je stosować jako przyprawę do ziemniaków i dań obiadowych. W kosmetyce mięta jest składnikiem past do zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej.