Wieloletnia roślina o drobnych, prostych łodygach. Pochodzi znad Morza Śródziemnego i jest spokrewniona z macierzanką, dlatego też funkcjonuje pod nazwą macierzanka tymianek.
Charakterystyka tymianku
Roślina ta wyrasta na wysokość 20-30 cm. Jej szarozielone liście są osadzone parami. Szczyty pędów zakończone są niewielkimi kwiatami różowo-fioletowymi. Tymianek kwitnie od maja do lipca. Wymaga słonecznego stanowiska. Dobrze znosi susze.
Surowcem zielarskim jest ziele tymianku, które zbiera się na początku kwitnienia. Należy je ścinać tak, aby nie naruszyć systemu korzeniowego. Zebrany surowiec należy suszyć w przewiewnym, zacienionym miejscu w temperaturze do 35°C.
Właściwości tymianku
Ziele tymianku zawiera olejek eteryczny, garbniki, gorycze, saponiny, składniki mineralne i inne. Uważa się, że dodaje odwagi. Płukanki z tymianku są pomocne przy zapaleniu gardła. W średniowieczu wierzono, że herbata z tymianku zapobiega nocnym koszmarom. Tymianek jest składnikiem przyprawy o nazwie: zioła prowansalskie, która chętnie dodawana jest do dań mięsnych, ziemniaków, zup, sosów. Oprócz tego tymianek ma działanie przeciwzapalne, grzybobójcze, bakteriobójcze, dezynfekujące oraz ściągające. Łagodzi dolegliwości układu pokarmowego i moczowego. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne tymianek często występuje w składzie syropów na kaszel. W kosmetyce występuje w produktach przeznaczonych dl cery trądzikowej. Jest również składnikiem ziołowych past do zębów.
źródło fot. www.pixabay.com