Ogród kwiatowy
Pielęgnujemy byliny
W lipcu intensywnie rosną byliny, dlatego dla większych gatunków o długich pędach i dosyć ciężkich kwiatach powinniśmy zastosować podpory. Można je np. podwiązać dookoła obejmując wszystkie rośliny. U bylin możemy usuwać przekwitłe kwiatostany, będą musiały ponownie zakwitnąć i dzięki temu dłużej będziemy się cieszyć ich kwiatami. W dalszym ciągu przesadzamy i dzielimy takie byliny jak np. pierwiosnek, macierzankę, rozchodnik, rojnik.
Dzielimy kosaćce
Po przekwitnięciu kosaćców za jakieś 2-4 tygodnie możemy przystąpić do dzielenia kłączy. W tym celu wybieramy zdrową roślinę, co najmniej trzyletnią. Kłącze należy przecinać ostrym nożem w najwęższych miejscach, tak aby powierzchnia cięcia była, jak najmniejsza. W ten sposób ograniczymy możliwość zainfekowania rośliny przez bakterie i grzyby. Po podziale, na każdym nowym fragmencie rośliny, powinna być co najmniej jedna rozwinięta część nadziemna. Kłącza należy sadzić płytko pod powierzchnią ziemi.
Pielęgnujemy złocienie
W miesiącach letnich, złocienie intensywnie rosną. Gęsto rozrastające się odmiany należy palikować, stawiać przy nich podpory. Usuwamy pojawiające się w kątach liście pędów bocznych. Po ich usunięciu roślina nie będzie się nadmiernie rozkrzewiała. W wyniku tego otrzymamy duże kwiatostany.
Pielęgnujemy mieczyki
Mieczyki przede wszystkim należy regularnie nawadniać. W uprawie mieczyków nastawionej na kwiat cięty należy ścinać kwiatostany wraz z pędem. Natomiast w uprawie, która jest nastawiona na reprodukcję bulw, należy usunąć jedynie sam kwiatostan, od razu po przekwitnięciu pierwszego kwiatu w kwiatostanie. Te dwa sposoby nie muszą się wykluczać. W amatorskiej uprawie ogrodnicy najczęściej skupiają się zarówno na ścinaniu kwiatów, jak i na otrzymywaniu bulw na kolejny sezon.
Pielęgnujemy dalie
W lipcu zaczynają kwitnąć dalie. Należy je regularnie podlewać, w razie potrzeby nawozić, a wysokie odmiany palikować.
Wykopujemy cebule tulipanów
W tym miesiącu wykopujemy cebule tulipanów ze zwięzłych, gliniastych gleb. Należy usunąć z nich ziemię oraz resztki rośliny matecznej. Wszystkie czynności wykonujemy ostrożnie tak, aby nie uszkodzić cebul. Wstępnie można cebule oczyścić z ziemi za pomocą sit, następnie kontynuujemy oczyszczanie ręcznie, usuwamy również chore cebule. Po oczyszczeniu cebule trzymamy w suchym, przewiewnym pomieszczeniu. Najkorzystniejsza temperatura do przechowywania to 20-23°C. W takiej temperaturze z cebuli nie wyrosną przedwcześnie korzenie.
Wykopujemy cebule narcyzów i hiacyntów
Cebule narcyzów i hiacyntów wykopuje się później niż cebule tulipanów. Najlepszy czas to wtedy gdy ich liście zaczynają żółknąć lub zasychać. Gdy już się je odpowiednio oczyści i osuszy, należy je przechowywać tak, jak cebule tulipanów. Wcześniej jednak warto jeszcze sprawdzić, czy nie zostały zaatakowane przez szkodniki.
- Zbieramy kwiaty lipy drobnolistnej.
- Możemy już zrywać kwiaty z przeznaczeniem na ususzenie na suche bukiety i kompozycje.
- W pierwszej połowie miesiąca wysiewamy dwuletnie rośliny np. malwy, stokrotki, niezapominajki i bratki.
- Pielęgnujemy rabaty kwietne. Usuwamy chwasty, podlewamy grządki.
Warzywnik
Zbieramy dojrzałe warzywa
Pomidory
W lipcu możemy już zebrać pierwsze pomidory. Nadal pamiętamy o przywiązywaniu ich do podpór, oczyszczaniu z bocznych pędów oraz usuwaniu liści, które mogą być opanowane przez chorobę.
Ogórki
Pod koniec miesiąca dojrzałe powinny być już ogórki gruntowe. Zbieramy je regularnie, nie dopuszczając do ich żółknięcia. Odcinamy je nożem i trzymamy w cieniu.
Cebula
Zbieramy również cebulę z dymki. Najlepiej spożywać ją na bieżąco, gdyż nieco gorzej się przechowuje. Cebulę należy zbierać wówczas, gdy całkowicie załamie się szczypior. W końcowym okresie dojrzewania składniki wytworzone w liściach przemieszczają się do cebuli, dzięki czemu cebula przyrasta. Dojrzała cebula powinna być twarda z załamanym, zeschniętym szczypiorem i powinna być poryta suchą łuską. Zebraną cebulę można dosuszyć. Ułożoną ze szczypiorem w jedną stronę należy przenieść do suchego i przewiewnego pomieszczenia, gdzie rozłożona cienką warstwą będzie dosychać.
Czosnek
Dojrzewa czosnek, który był sadzony jesienią. Po zbiorze również należy go dosuszyć tak jak cebulę. Ważne jest przy zbiorze czosnku, aby nie dopuścić do całkowitego zeschnięcia szczypioru. Przy zbiorze wtedy łatwo będzie się odrywał, ale też czosnek będzie się rozpadał na ząbki. Tak zebrany nie będzie nadawał się na przechowywanie.
Kapusta
Wczesne odmiany kapusty nadają się już do zbioru. Główki należy wycinać nożem w taki sposób, aby pozostawić głąb o długości około 1 cm. U odmian późniejszych możemy pozostawić dłuższe głąby. Jeśli resztki rośliny zostały zaatakowane przez choroby lub szkodniki, to należy je spalić.
Sadzimy i siejemy
Na stałe miejsca sadzimy do gruntu rozsadę kalarepy i kalafiora. Siejemy od razu do ziemi kapustę pekińską. Na początku miesiąca można jeszcze wysiewać do gruntu wczesne odmiany marchwi, fasolkę szparagową, koper, kalafior, burak ćwikłowy, sałatę oraz rzodkiew.
Marchew
Wysiewamy na początku miesiąca marchew na zbiór jesienny i na przechowywanie. Gdy rośliny wzejdą, należy je przerywać, zostawiając w rzędzie odległości 5-6 cm pomiędzy nimi. Marchew oraz buraki i pietruszkę należy przerywać też z tego względu, że jeśli korzenie niewystarczająco wyrosną, to gorzej będą się przechowywać.
Jarmuż
Sadzimy do gruntu rozsadę jarmużu przygotowaną na rozsadniku. Odmiany średniowysokie i wysokie wysadzamy na stałe miejsca, gdy roślina osiągnie 10-15 cm wysokości. Odmiany karłowe mogą mieć niższą wysokość do wysadzenia.
Zbieramy zielony groch, natomiast ten uprawiany na nasiona pozostawiamy na roślinie, aż całkowicie dojrzeje. Zbieramy fasolę i bób, a pod koniec miesiąca również papryki. Z dyniowatych można już zbierać młode cukinie, kabaczki i patisony. Zaczyna dojrzewać fasolka szparagowa. W razie bezdeszczowej pogody podlewamy grządki.
Sad
Zbieramy owoce
Zbieramy dojrzałe truskawki, borówki, wiśnie, czereśnie, maliny, porzeczki, agrest. W lipcu kończą się zbiory czereśni i moreli, natomiast zaczynają się zbiory wiśni, wczesnych odmian śliw, brzoskwini, wczesnych odmian jabłek. Owoce, które będziemy bezpośrednio spożywać, należy zrywać, jak już będą w pełni dojrzałe. Natomiast te, z których będziemy robić przetwory, należy zerwać nieco wcześniej. Wiśnie z przeznaczeniem na przetwory zrywamy bez szypułek. Morele zrywamy, jak już będą w pełni dojrzałe. Są one bardzo delikatne i podatne na zgniecenie, dlatego nie nadają się do dłuższego przechowywania. Maliny, które zebraliśmy, muszą być zjedzone maksymalnie do dwóch dni, w postaci surowej lub trzeba zrobić z nich przetwory. Dojrzałe porzeczki zrywa się całymi gronami. Agrest na przetwory należy zrywać wyrośnięty, ale jeszcze twardy.
Podcinamy jabłonie
Cięcie jabłoni, polega na wycinaniu pionowych pędów tzw. wilków. Należy je również usunąć z grusz i śliw. Po takim zabiegu na przyszły rok powinno się zawiązać więcej pąków kwiatowych.
- Stosujemy podpórki pod drzewami uginającymi się od ciężaru wiszących na nim owoców.
- Przeglądamy drzewka owocowe czy na ich wierzchołkach nie ma mszyc.
- Usuwamy pasierby u winorośli.
W innych wpisach znajdziesz informacje o przyrodzie w lipcu. Przygotowaliśmy również przysłowia na lipiec.