Ogród kwiatowy
Przygotowujemy grządki pod uprawę
Na początku miesiąca możemy rozsypać kompost i wymieszać go z ziemią. Ja swoje grządki dodatkowo okrywam warstwą liści, które w wyniku rozkładania przekształcą się w cenną próchnicę.
Porządkujemy ogród
Jeśli jeszcze nie spadł śnieg, to w grudniu spokojnie możemy wykonać ostanie prace porządkowe takie jak: grabienie liści, czy przycinanie zwiędłych pędów bylin. Liście i zaschnięte pędy należy wynieść na kompost lub można je rozdrobnić w rozdrabniaczu. Zdrowe liście można przeznaczyć na ściółkowanie grządek.
Zabezpieczamy byliny
Byliny można przysypać torfem, suchymi liśćmi lub obłożyć gałązkami drzew iglastych.
Przechowujemy mieczyki i pelargonie
Zebrane bulwy mieczyków należy przechowywać w temperaturze 5-10ºC w przewiewnym pomieszczeniu. Pelargonie powinny być przechowywane w temperaturze 6-8 ºC. Przez cały okres zimowy ziemia pelargonii powinna być lekko wilgotna.
Wysiewamy nasiona pierwiosnków do skrzynek i przykrywamy je włókniną. Jeśli pogoda na to pozwala, są dodatnie temperatury, to jeszcze w grudniu można sadzić iglaki.
Warzywnik
Wysiewamy nasiona na wczesny zbiór wiosną
Jeśli nie wysialiśmy w poprzednim miesiącu nasion marchwi, kopru i pietruszki, to jeśli warunki pogodowe na to pozwalają, możemy wysiać je do ziemi w grudniu. Trzeba jednak wysiać je nieco głębiej, niż zrobilibyśmy to wiosną.
Zbieramy pozostałe jeszcze w ogródku warzywnym plony
Wykopujemy pory, zbieramy liście roszponki, główki kapusty brukselskiej, zbieramy liście jarmużu. Jarmuż z powodzeniem może zostać całą zimę w warzywniku, gdyż zimuje w gruncie. Zimowe odmiany porów możemy pozostawić w warzywnikach i lekko przysypać je ziemią, żeby zabezpieczyć je przed mrozami.
Porządkujemy grządki
Jeśli wcześniej nie mieliśmy okazji uporządkować grządek, to teraz można jeszcze zasilić glebę kompostem i usunąć zaschniętych rośliny.
Porządkujemy narzędzia ogrodnicze
Należy zwrócić uwagę na węże i narzędzia do podlewania, aby opróżnić je z wody. Wąż najlepiej zwinąć. Możemy również zrobić przegląd narzędzi, czy któreś wymagają naprawy, aby nie musieć się o to martwić wiosną.
Sad
Zabezpieczamy nowo posadzone drzewka i krzewy
Drzewka i krzewy, które sadziliśmy jesienią należy zabezpieczyć przed niskimi temperaturami, poprzez usypanie wokół pni kopców z ziemi lub z liści.
Dokarmiamy ptaki
Możemy wywiesić w sadzie karmnik dla ptaków lub na drzewach powiesić specjalne przeznaczone dla nich mieszkanki tłuszczu z ziarnami. Należy zadbać również o to, żeby ptaki miały dostęp do wody. Wiosną na pewno nam się odwdzięczą nie tylko pięknymi śpiewami, ale również rozprawią się ze szkodnikami w ogrodzie.
Bielimy pnie drzew
Pomalowanie wapnem pni zabezpiecza je przed przemarzaniem, zwłaszcza gdy po ciepłym, słonecznym, choć mroźnym dniu, przychodzi mroźna noc. W słoneczny dzień bowiem kora drzew od strony południowej będzie się mocno nagrzewać, a z kolei silny spadek temperatury nocą doprowadzi do zamierania jej żywych tkanek.
Doglądamy przechowywane w piwnicach jabłka i gruszki oraz sprawdzamy stan przechowywanych warzyw. Wyrzucamy nadpsute okazy, by nie zraziły zdrowych.
W innych wpisach znajdziesz informacje o przyrodzie zimą. Przygotowaliśmy również przysłowia na grudzień.