Ogród kwiatowy
Przygotowujemy rabaty, oczyszczamy grządki z ubiegłorocznych przekwitniętych kwiatów i zasilamy ziemię kompostem. Sadzimy drzewa, krzewy oraz byliny i regularnie je podlewamy. Podwiązujemy wysokie byliny, których pędy nie są wystarczająco wytrzymałe. Gdy byliny zaczynają wegetację, można już przystąpić do ich palikowania. Lepiej zrobić to wcześniej, gdy rośliny wypuszczą pierwsze pędy, dlatego, że kiedy roślina już w pełni wykształci swój system korzeniowy, niechcący możemy zniszczyć pędy, wbijając w nieodpowiednie miejsce tyczkę.
Do gruntu wysadzamy mieczyki oraz wysiewamy nasiona maciejki, nagietka i nasturcji.
Jeśli warunki pogodowe na to pozwalają, to usuwamy osłony, którymi zabezpieczaliśmy rośliny przed mrozami. Chyba, że ciągle jeszcze pogoda jest dosyć niepewna, to lepiej je zostawić.
Zakładamy trawnik
Jeśli mamy w planach założenie trawnika to właśnie w kwietniu jest odpowiedni czas, aby to zrobić. Teren, na którym chcemy założyć trawnik, należy wcześniej odpowiednio przygotować, czyli oczyścić glebę z perzu i wzbogacić ją kompostem.
Warzywnik
Przygotowujemy ziemię pod uprawę warzyw i wysiewamy do gruntu nasiona: rzodkiewki, szpinaku, grochu, bobu, kopru, marchwi, kukurydzy, pietruszki, rzepy.
Hartujemy rośliny z rozsady, aby po wysadzeniu na stałe miejsce, rośliny były w stanie poradzić sobie ze zmiennymi warunkami pogodowymi. U zahartowanej rozsady liście będą twardsze i będą miały intensywniejszy kolor. Rozsadę należy sadzić w pochmurny dzień, wieczorem lub wcześnie rano.
W kwietniu można już wysadzić z rozsady sałaty, kapusty i kalafiory.
Zwracamy uwagę na odpowiednią głębokość sadzenia warzyw – młode warzywa flancuje się na taką głębokość, aby ich liście i nasady pędów były przykryte ziemią. Proces wysiewania nasion w linii prostej możemy sobie ułatwić, stosując naprężony sznurek lub rozkładając na ziemi długie listewki.
Sad
Krzewy owocowe
Przycinamy i porządkujemy pnącza malin i jeżyn. Trzeba pamiętać, że w kwietniu drzewa i krzewy owocowe rozpoczynają wegetację i najlepiej z początkiem miesiąca skończyć je przycinać. Wysadzamy krzewy porzeczek i winorośli.
Sadzimy truskawki i poziomki
Truskawki należy sadzić na zagonach w rzędzie co 25 cm, a poziomki sadzimy w rzędzie co 20 cm. Truskawki posadzone wiosną zawiążą dużo pąków kwiatowych i wytworzą silną rozetę liści.
Palikujemy posadzone, młode drzewka owocowe w celu zabezpieczenia ich przed mocnym wiatrem. Małe drzewka wystarczy podeprzeć jednym palikiem. Do nieco większych należy zastosować już dwa, trzy paliki. Paliki należy ustawić tak, aby czoło palika było skierowane w stronę, z której wieje wiatr. W razie nocnych przymrozków zabezpieczamy kwitnące drzewa owocowych.
W innych wpisach znajdziesz informacje o przyrodzie w kwietniu. Przygotowaliśmy również przysłowia na kwiecień.