Ogród kwiatowy
Sprawdzamy stan iglaków
Padający obficie śnieg powoduje duże obciążenie dla gałęzi i w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzeń gałęzi iglaków (zniekształcenie lub nawet wyłamanie). Dlatego po obfitych opadach śniegu, dobrze jest wybrać się na spacer po naszym ogrodzie i przy okazji postrącać nadmiar śniegu z gałęzi.
Podlewamy iglaki oraz rośliny zimozielone
Dbamy o odpowiednią wilgotność iglaków, oraz roślin zimozielonych (takich jak tuje, trawy ozdobne) szczególnie zimą w okresach odwilży. Gatunki te w okresie zimowym transpirują i mogą uschnąć po zamarznięciu gleby, jeśli nie będą miały wystarczająco wody w obrębie korzenie.
Wysiewamy pierwsze nasiona
W styczniu, możemy już wysiewać nasiona takich kwiatów jak: jeżówka purpurowa, tojad mocny, pierwiosnek, orliki. Nasiona te, do wykiełkowania potrzebują okresu przemarznięcia (stratyfikacji), dlatego wysiewamy je do skrzynek, przykrywamy folią i wynosimy skrzynki na zewnątrz, na działanie niskiej temperatury. Po miesiącu lub dwóch wnosimy skrzynki do pomieszczeń z temperaturą ok. 12ºC. Do skrzynek na parapecie wysiewamy jednoroczne kwiaty letnie: petunie, szałwie, żeniszki.
Warzywnik
Przygotowujemy plan warzywnika
Styczeń jest odpowiednim miesiącem na zaplanowanie upraw na kolejny sezon. Planujemy jakie warzywa będziemy uprawiać w kolejnym sezonie i jaką powierzchnię przeznaczymy pod ich uprawę. Pozwoli nam to, na zaplanowanie kupna odpowiedniej ilości potrzebnych nasion. Ważne jest również, odpowiednie rozmieszczenie upraw z uwzględnieniem płodozmianu, czyli odpowiedniego następstwa roślin uprawianych po sobie. Należy tak zaplanować uprawę warzyw, aby w następnym sezonie nie uprawiać tych samych warzyw na tym samym miejscu, gdyż może to spowodować wyczerpanie gleby ze składników odżywczych oraz prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób.
Kupujemy nasiona
W tym miesiącu, sklepy ogrodnicze oferują już szeroki asortyment nasion warzyw, dlatego bez pośpiechu możemy zapoznać się z ofertą, poznać nowe odmiany i wybrać nasiona odpowiednie do uprawy w naszych ogródkach.
Przeglądamy warzywa w piwnicy
Warzywa, które udało nam się zgromadzić jesienią, należy regularnie sprawdzać. Oceniamy w jakim są stanie i usuwamy okazy nadpsute lub gnijące.
Pędzimy warzywa
Aby mieć do dyspozycji zieloną natkę pietruszki, cebuli, czy szczypiorku, warto na parapecie kuchennym założyć hodowlę w skrzynkach. Wystarczy posadzić kilka korzeni pietruszki, cebulę, aby posiadać własną zieleninę, która w okresie zimowym będzie stanowić cenne źródło witamin i mikroelementów. W skrzynkach z powodzeniem możemy też uprawiać zioła, które lubimy i wykorzystujemy na bieżąco w kuchni.
Sad
Dokarmiamy ptaki
Ptaki są naszymi ogromnymi sprzymierzeńcami w walce z wszelkim robactwem, szkodnikami naszych sadów i ogrodów. Dużo ptaków takich jak: sikorki, zięby, kosy, dzięcioły, w sezonie odżywiają się owadami, więc niszczą ogromne ilości szkodników naszych sadów. Ptaki, zwłaszcza te spędzające z nami zimę, mają trudności w zdobywaniu pożywienia. Warto im pomóc, przygotowując karmniki i dokarmiając je. Oprócz tego, że pomożemy im przetrwać zimę, przyzwyczaimy ptaki do określonego miejsca, niejako „zatrzymamy” je w okolicy, przez co zyskamy pomocników w walce z różnymi szkodnikami naszych ogrodów.
Wykonujemy cięcia zrazów
W pierwszej połowie stycznia ścinamy pędy jednoroczne (3-5- pąkowe odcinki) do szczepienia wiosennego, tzw. „zrazy”. Do momentu przeszczepienia (marzec-maj), pędy muszą pozostać w fazie spoczynku.
Wykonujemy cięcia prześwietlające niektóre rośliny sadownicze, żywopłoty
Prześwietlenia wykonujemy co ok. 4 lata. U nasady roślin usuwamy najstarsze pędy oraz te, które są uszkodzone, psują pokrój krzewu, czy utrudniają dostęp światła do wnętrza krzewu lub drzewa. Poprzez cięcie rośliny uzyskują lepszy dostęp światła do wnętrza krzewu oraz większą przestrzeń potrzebną do lepszego wzrostu rośliny.
Bielimy pnie drzew
Pomalowanie wapnem pni, zabezpiecza je przed przemarzaniem, zwłaszcza gdy po ciepłym, słonecznym dniu przychodzi mroźna noc.
Doglądamy drzewka owocowe
Sprawdzamy, czy na korze i gałęziach drzewek owocowych, nie ma jaj lub kokonów szkodników. Jeśli są, to należy je usunąć. Do zdrapania ich najlepiej użyć drucianej szczotki.
Zabezpieczamy drzewa przed zającami, sarnami
Po okresach obfitych opadów śniegu nasze drzewka mogą być narażone na obgryzanie przez zające i sarny. Pień drzewka należy zabezpieczyć poprzez owinięcie plastikowymi osłonkami, papierem lub słomą. Aby odstraszyć sarny, można na drzewkach rozwiesić kawałki pachnących mydełek.
W innych wpisach znajdziesz informacje o przyrodzie zimą. Przygotowaliśmy również przysłowia na styczeń.