Gruszki są jesiennymi owocami o dużej zawartości substancji odżywczych, witamin i minerałów. Mają właściwości lecznicze. Dawniej w medycynie ludowej odwar z gruszek był stosowany w leczeniu przeziębień i kaszlu. Okłady były pomocne przy migrenach i bólach głowy oraz na trudno gojące się rany i owrzodzenia.
Grusza (Pyrus L.)
Grusza uprawiana jest głównie w sadach jako drzewo ozdobne. Najpopularniejsza jest grusza pospolita, której istnieje ponad 3000 odmian. Nazywana jest również gruszą polną lub gruszą dziką. Grusze są drzewami długowiecznymi. Posiadają zaokrąglone, eliptyczne liście o długości około 3-6 cm, lekko zaostrzone na końcach. Grusze zakwitają w kwietniu białymi lub białoróżowymi kwiatami zebranymi w baldachogrona, zanim jeszcze rozwiną się liście lub równocześnie w trakcie ich rozwoju. Owoce, czyli gruszki mają wydłużony stożkowaty kształt. Ich skórka jest ziarnista, dosyć gruba, w kolorze żółtym, zielonym lub brązowym. Owoce gruszy zawierają komórki kamienne.
Gruszki – właściwości i zastosowanie
Gruszki zawierają witaminy z grupy B, witaminę A, PP i C. Są bogate w: wapń, magnez, żelazo, miedź, jod, bor, potas. Ponadto zawierają: kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, węglowodany, pektyny. Dzięki zawartości rozpuszczalnego błonnika dają uczucie sytości. Zawierają również cukier – fruktozę, dlatego należy je spożywać z umiarem.
Owoce te pozytywni wpływają na pracę mózgu i koncentrację ze względu na to, że zawierają bor. Pierwiastek ten jest odpowiedzialny również za dostarczenie wapnia do organizmu, dlatego spożywanie dojrzałych gruszek poleca się szczególnie osobom po złamaniach kości lub tym, którym grozi osteoporoza. Gruszki dzięki zawartości jodu pozytywnie wpływają na pracę tarczycy. Są lekkostrawne. Pomagają na zaparcia i biegunki. Na zaparcia należy spożywać miękkie owoce i dojrzałe, a przy biegunce odwary z cierpkich i mało soczystych owoców. Łagodzą wewnętrzne stany zapalne. Regulują pracę serca.
Gruszki najczęściej spożywa się na surowo jako zdrową przekąskę, ale równie smaczne są gotowane i duszone. Owoce surowe, jak i suszone mogą być dodatkiem do deserów, owsianek, musli. Suszone (te z kolei są cennym źródłem błonnika i witaminy C) można dodawać do kompotów. Kompot z suszonych gruszek jest dobrym środkiem na stany zapalne układu pokarmowego oraz przy zwalczaniu wysokiej gorączki.
Owoce te są również składnikiem kremów, toników, balsamów. Mają właściwości wygładzające skórę, nawilżają i ujędrniają ją. Chronią również przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Ciekawostki o gruszkach:
- Ze względu na „kobiecy” kształt owoc ten jest zaliczany do afrodyzjaków.
- Drewno gruszy wykorzystuje się do robienia instrumentów muzycznych np. fletów.
- Symbolika gruszy: pomyślność i dobre zdrowie.
- W medycynie chińskiej gruszki zaliczane są do pokarmów chłodnych, słodkich i kwaśnych.
- W ajurwedzie owoce te należą do pokarmów chłodnych, słodkich i ściągających. Mają wzmacniać czynnik vata, a zmniejszyć wpływ pitta i kapha.