Aktywność owadów
Lato to nie tylko czas odpoczynku, wakacyjnych wyjazdów i pięknej słonecznej pogody. To również okres, w którym podczas każdej czynności na łonie natury, towarzyszą nam liczne owady, dla których jest to czas wzmożonej aktywności. Jak wiadomo, bywają one uciążliwe, a zastosowanie środków mających je odstraszyć nie zawsze jest skuteczne. Co zrobić, jeśli zaatakuje nas owad, a na ciele pojawi się zaczerwienienie wraz z towarzyszącymi mu nieprzyjemnym swędzeniem i opuchlizną? Poniżej przedstawiamy naturalne metody, które złagodzą dolegliwości po ukąszeniu owadów.
Co pomoże na użądlenie osy lub pszczoły?
Jak wiadomo, pszczoła miodna żądli tylko raz. Po użądleniu zostawia żądło w ciele swojej ofiary i umiera. Z kolei osy i szerszenie mogą żądlić wiele razy. One w przeciwieństwie do pszczół miodnych nie pozbywają się żądło. Mogą więc żądlić do momentu, aż nie wyczerpią zapasu jadu.
Gdy użądli nas pszczoła pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, jest pozbycie się żądła. Należy to zrobić delikatnie, pamiętając o tym, żeby nie ściskać żądła, co mogłoby spowodować wciśnięcie reszty jadu do organizmu. Najlepiej spróbować zdrapać żądło za skóry za pomocą np. paznokcia. W aptekach można zakupić specjalne zestawy do usuwania żądła co może być pomocne, gdy taki ,,wypadek” przytrafi się podczas podróży.
Po wyjęciu żądła warto zastosować okłady, które złagodzą powstałe zaczerwienie i swędzenie.
Domowe sposoby po użądleniach
Plasterki świeżej cebuli
Jest to skuteczny sposób na pozbycie się opuchlizny w przypadku użądlenia przez pszczoły, osy i szerszenie. Taki okład również złagodzi ból.
Ocet lub ocet winny
Okład z octu sprawdzi się na użądlenie przez osę, której jad ma odczyn zasadowy. Należy nasączyć octem wacik i przyłożyć go w miejsce użądlenia i przykleić na niego plaster. Taki okład zmniejszy ból i swędzenie.
Sok z cytryny
Jest dobry na ukąszenia przez osy. Okłady z soku z cytryny należy zastosować w taki sposób jak okłady z octu.
Soda oczyszczona
Okłady z sody są dobre na ukąszenia przez pszczoły. Ich jad ma kwaśny odczyn, soda więc go zneutralizuje. Do miejsca po ukąszeniu należy przyłożyć okład z łyżeczki sody rozpuszczonej w szklance wody.
Babka lancetowata
Liście babki lancetowatej należy rozgnieść i przyłożyć w miejsce użądlenia. Podobnie można zastosować liście melisy i szałwii.
Surowy ziemniak
Przyłożenie plasterka surowego ziemniaka to również dobry sposób na złagodzenie obrzęku po ukąszeniu.
Kostka lodu
Lód jest niezawodny na zmniejszenie obrzęku. Kostkę lodu należy zawinąć w materiał, a następnie przyłożyć ją w obolałe miejsce.
Aspiryna
Tabletkę aspiryny należy rozgnieść i wymieszać z odrobiną wody. Tak przygotowaną papkę nakładamy na bolące miejsce. Nie należy stosować w przypadku uczulenia na aspirynę.
Olejek z drzewa herbacianego
Smarować miejsce ukąszenia 1 kroplą olejku kilka razy dziennie.
Domowe sposoby na ugryzienie komara?
Choć przyjęło się mówić, że ,,ugryzł mnie komar”, to tak naprawdę kłują nas komarzyce, które potrzebują napić się naszej krwi, żeby złożyć jaja. Po ich ukłuciu najczęściej pojawia się zaczerwienienie, opuchlizna i swędzenie, co sprawia, że od razu zaczynamy drapać pojawiający się obrzęk. Aby tego uniknąć i złagodzić skutki po ukąszeniu przez komarzyce, również można zastosować pewne specyfiki z ,,naturalnej apteki“.
Mięta pieprzowa
Kilka kropel olejku z mięty pieprzowej należy wetrzeć w miejsce ukłucia. Można również natrzeć ranę rozgniecionym liściem lub nałożyć niewielką ilość miętowej pasty do zębów. Mięta przyśpieszy gojenie rany oraz złagodzi swędzenie skóry.
Lód
Podobnie jak w przypadku użądleń, również na ukąszenie komarów przykładanie lodu złagodzi zaczerwienienie.
Olejek eukaliptusowy lub goździkowy
Wacik nasączony kilkoma kropelkami olejku przyłożony na ukąszenie spowoduje zmniejszenie swędzenia.
Maść nagietkowa
Złagodzi świąd. Można ją kupić w aptece lub zrobić samodzielnie.
Przedstawione naturalne metody są pomocne w przypadku łagodnych i niegroźnych ukąszeń. Jeśli np. nastąpiłoby użądlenie w gardło, czy język, powstały obrzęk mógłby doprowadzić do uduszenia. W takim przypadku niezbędne jest jak najszybsze udanie się do specjalisty.
Nie należy również bagatelizować takich objawów jak np.: duszności, gorączka, ból gardła, omdlenia itp. tuż po ukąszeniu, gdyż może to być objaw alergiczny, szczególnie jeśli nastąpiło pokąszenie przez kilka pszczół. W takim przypadku należy udać się do lekarza.