Czarna jagoda (Vaccinium myrtillus L.) to wieloletnia, niewielka krzewinka. Osiąga wysokość około 20 cm – 40 cm. W Polsce można ją spotkać w lasach, na wrzosowiskach oraz w górach. Roślina ta wydaje owoce od czerwca do września i wtedy też najlepiej jest je zbierać.
Właściwości lecznicze jagód były już znane do najdawniejszych lat. To właśnie po jagody sięgano w pierwszej kolejności w przypadku dolegliwości jelitowych oraz chorób oczu. Badania potwierdzają, że spożywanie jagód nie tylko pomaga utrzymać organizm w zdrowiu, ale także wspomaga leczenie różnych schorzeń.
Zdrowotne działanie mają zarówno owoce, jak i liście. Liście zbiera się do suszenia w maju oraz po owocowaniu. Owoce jagód spożywa się na surowo, ale też można je mrozić, suszyć oraz robić z nich przetwory.
Owoce czarnej jagody są bogate w błonnik, pektyny, kwas foliowy, antocyjany, fitoestrogeny, minerały takie jak: potas, wapń, cynk, żelazo, fosfor, są źródłem witaminy B1, B2, C, A oraz PP. Suszone owoce jagody sprawdzają się w przypadku biegunki, świeże natomiast są dobre na zaparcia. Sok z jagód ma działa oczyszczająco, pozwala pozbyć się toksyn. Liście mają działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze.