Głóg jest ciernistym krzewem lub drzewem. Zakwita niewielkimi białymi kwiatami, a jesienią pokrywa się czerwonymi owocami. Najczęściej spotykamy go na zboczach, w zaroślach, na obrzeżach lasów. Często występuje w ogrodach jako krzew ozdobny. Głogi są mało wymagające jeżeli chodzi o glebę. Są odporne na suszę, jak i nadmierną wilgotność. Łatwo przystosowują się do panujących warunków środowiskowych.
Głóg (Crataegus L.)
Wyróżniamy głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna) oraz głóg dwuszyjkowy (Crataegus oxyacantha). Głóg jednoszyjkowy może przybierać formę drzewa, wyrasta do około 8 metrów wysokości. Głóg dwuszyjkowy to pokryty cierniami krzew, wyrastający do 4 metrów. Owoc głogu jednoszyjkowego (10 mm) ma jedną pestkę , a dwuszyjkowego (13 mm) ma 2-3 pestki.
Oba głogi są bogate w te same substancje czynne, zatem mają to samo zastosowanie w lecznictwie. Surowcem zielarskim są kwiatostany i owoce głogu, które zawierają m.in. witaminę C, A, witaminy z grupy B, sole mineralne, karoteny, kwasy organiczne oraz garbniki.
Ze względu na krótki okres kwitnienia (głogi kwitną w maju i w czerwcu), kwiaty głogu najlepiej zebrać od razu, gdy zaczną się rozwijać. Kwiatostany należy ściąć wraz z pierwszymi kilkoma listkami w suchy, bezdeszczowy dzień. Należy wystrzegać się uszkodzonych kwiatów i liści. Powinno się z nimi obchodzić bardzo delikatnie, gdyż każde zgniecenie spowoduje, że kwiaty ściemnieją, a co za tym idzie, stracą niektóre ze swoich właściwości. Kwiaty należy suszyć rozłożone pojedynczą warstwą. Po wysuszeniu surowiec powinien mieć brunatno-biały kolor i gorzkawy smak. Owoce głogu zbieramy bez szypułek dopiero jesienią we wrześniu i październiku, gdy będą czerwone i twarde (miękkie nie nadają się do zbioru). Ponieważ suszenie owoców w warunkach naturalnych jest procesem długotrwałym, więc najlepiej użyć do tego celu suszarnię. Suszone owoce głogu mają ciemnoczerwoną lub pomarańczową barwę.
Właściwości głogu
Głóg działa wzmacniająco na serce, usprawnia pracę układu krążenia, obniża ciśnienie krwi, ma działanie moczopędne i przeciwreumatyczne. Stosuje się go również przy problemach ze snem, zapobiega bezsenności i uspokaja. Również jest pomocny przy nadpobudliwości nerwowej, miażdżycy i bólach stawów.
Zastosowanie głogu
Kwiaty oraz owoce głogu wykorzystuje się do konfitur, galaretek. Robi się z nich również likiery, nalewki, wina. Głóg jest stosowany jako lek w chorobach serca. Herbata z głogu wskazana jest osobom z chorobami krążenia. Wyciągi z głogu pozytywnie wpływają również na sferę emocjonalną na poziomie serca. Pozwalają wyzbyć się negatywnych emocji, a tym samym wzmocnić akceptację, wybaczenie i miłość.
Źródło:
- Leśne rośliny zielarskie, M. Polkowska.
- Na początku było drzewo, praca zbiorowa pod redakcją A.Rodak-Śniecińskiej.
- Zbieramy zioła, K.Mikołajczyk, M.Reszczyńska.