Korzyści z zastosowania naturalnych nawozów są ogromne, nie tylko dla nas, ale również dla środowiska. Wykorzystując, to co dała nam natura, możemy uzyskać zdrowe, ekologiczne warzywa. Naturalne nawozy oprócz tego, że zwiększają odporność roślin na choroby i działanie szkodników oraz poprawiają plonowanie, to przede wszystkim pobudzają życie mikroorganizmów glebowych, co sprzyja tworzeniu się próchnicy i poprawie żyzności gleby.
Jako naturalny nawóz stosuje się produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Powinny być one wcześniej odpowiednio rozdrobnione i przerobione, tak aby w łatwy sposób rośliny oraz organizmy glebowe mogły pobierać z nich cenne składniki pokarmowe.
Poniżej kilka przykładów naturalnych nawozów.
1. Kompost
Podstawowy nawóz w ogrodzie ekologicznym. Poprzez kompostowanie odpadów roślinnych można powiedzieć, że „wszystko zostaje w naturze”, bo najpierw korzystamy z jej darów, warzyw, owoców, ziół, a to, czego nie wykorzystamy, oddajemy na kompost, który po czasie zamienia się w wartościowy nawóz zasilający glebę i rośliny.
2. Zielony nawóz i ściółkowanie
Odsłonięta, nieporośnięta niczym gleba rzadko jest spotykana w przyrodzie, dlatego też w naturalnym ogrodzie powinniśmy stosować okrywanie gleby, szczególnie po zbiorach. Można do tego celu wykorzystać ściółkę, czyli obumarły materiał roślinny lub obsiać glebę żywymi roślinami uprawianymi na zielony nawóz. Nawozy zielone można stosować między plonami lub przez cały rok. Ich zastosowanie wpływa na zwiększenie plonów, chroni glebę przed erozją wietrzną i wodą oraz wzbogaca ją w cenną próchnicę.
3. Gnojówki
Gnojówki to nawozy z przefermentowanych w wodzie roślin. Zebrane części roślin zalewa się wodą w odpowiedniej proporcji. Ważne jest to, aby gnojówkę przygotować w plastikowym, emaliowanym lub drewnianym naczyniu. Nie można wykorzystywać naczyń metalowych, gdyż mogą one spowodować, że zajdzie reakcja chemiczna. Gnojówkę należy raz dziennie mieszać. Naczynie powinno być przykryte, ale nie za bardzo szczelnie, tak by dostawało się do niego powietrze. W trakcie procesu fermentacji pojawia się nieprzyjemny zapach, dlatego lepiej trzymać ją w ustronnym miejscu, oddalonym od domu. Gnojówka powinna być gotowa w zależności od panującej temperatury, po około 2 do 4 tygodni, gdy już przestaje się pienić.
Gnojówki są naturalnym środkiem ochrony roślin. Wzmacniają je, stymulują ich wzrost oraz dostarczają im niezbędnych mikroelementów.
4. Popiół drzewny
Można go dodawać do kompostu lub zasilać nim grządki. Materiał ten zawiera m.in. wapń, fosfor i potas. Poprawia zatem właściwości fizykochemiczne gleby oraz plonowanie roślin. Jako nawóz należy używać wyłącznie popiołu z naturalnego, surowego drewna. Wszelkie barwione, czy impregnowane drewno z różnymi dodatkowymi materiałami nie nadaje się do nawożenia.
5. Obornik
Obornik już od dawna był ceniony jako nawóz dla roślin, które mają wysokie wymagania pokarmowe. Wykorzystuje się go również do produkcji kompostu. Najcenniejszy jest obornik bydlęcy, ale w ogrodzie stosuje się także obornik koński oraz nawóz kurzy. Obornik oprócz tego w tradycyjnej formie, można nabyć także w opakowaniu, w postaci granulowanej. Jego zaletą jest to, dłużej się przechowuje, a szczelne opakowanie zabezpiecza przez ulatniającym się zapachem.
Warto zwrócić uwagę, z jakiego źródła zaopatrujemy się w obornik, ponieważ ten pochodzący z masowej hodowli zwierząt (w której, stosuje się między innymi środki farmakologiczne) jest niebezpieczny.